Da li je to za mene – najčešća pitanja

Ukoliko imaš pitanja i nedoumice u vezi s praćenjem plodnosti, i nisi sigurna da li je to za tebe, pošalji upit preko formulara za kontakt u dnu strane. Međutim, pre toga, pročitaj odgovore na najčešća pitanja, a pogledaj i BLOG da bi bolje stekla uvid u sve ono što praćenje plodnosti pruža ženama.

 

1. Kome je namenjena ova metoda praćenja plodnosti?

Praćenje plodnosti metodom FEMM  namenjeno je svim ženama, bez obzira na stepen formalnog obrazovanja ili životno doba, s tim što je program TeenFEMM  prilagođen tinejdžerkama. Naravno, potrebno je uložiti malo truda, kao i kod svega drugog u životu što nam je novo, međutim prednost kod učenja većine metoda praćenja plodnosti jeste to što se navika lako stiče budući da je praćenje sluzi vezano za ono što već svakodnevno radimo – odlazak u toalet i brisanje nakon mokrenja.

Za razliku od metoda kod kojih je neophodno pratiti bazalnu temperaturu – pa je za stvaranje te navike potrebno malo vremena i volje – FEMM  se prvenstveno oslanja na praćenje cervikalne sluzi, a praćenje bazalne temperature nije neophodno.

 

2. Šta tačno podrazumeva praćenje plodnosti? Kako se to „prati ciklus”?

Najosnoviji i najvažniji korak, zajednički svim metodama, jeste svakodnevno proveravanje cervikalne sluzi. Možda na prvi pogled deluje zahtevno jer se radi svakodnevno, i to prilikom svakog odlaska u toalet, međutim, u suštini je veoma jednostavno i navika se lako usvaja jer je vezana za ono što već radimo u toaletu: brišemo se nakon korišćenja toaleta. Jedina novina jeste da nakon toga pogledamo toalet papir i vidimo da li na njemu ima sluzi. Žene veoma brzo uvide da to što vide na papiru nije svaki put isto, a nekad se čini kao da ničega i nema. Upravo su te promene u cervikalnoj sluzi ono što nam je potrebno da bismo pratile ciklus.

Svaka metoda praćenja plodnosti ima svoj sistem beleženja vrste, količine i karakteristika sluzi. Neke metode su veoma slične, pa kada naučiš jednu, veoma lako možeš da savladaš i neku drugu. Najveća nagrada koju žene dobiju kada počnu da prate ciklus jeste to što uvide da postoji obrazac promene sluzi tokom meseca, što im pruža osećaj kontrole nad svojim telom. Veoma često čujemo da žene kažu: „Konačno znam da su promene sluzi koje sam ranije površno primećivala zapravo normalne, a ne znak infekcije!”

 

3. Da li moram da merim bazalnu temperaturu?

Za metodu FEMM nije neophodno pratiti bazalnu temperaturu, mada FEMM-ova aplikacija daje mogućnost unošenja i tog biomarkera. FEMM spada u dvosimptomske metode, što znači da se zasniva na praćenju dva „simptoma” – cervikalne sluzi i prisustva luteinizirajućeg hormona (LH). Ukoliko uvidiš da merenje bazalne temperature možeš da uklopiš u svakodnevnu rutinu, a da te to ne ometa, taj treći biomarker još više će ti olakšati praćenje ciklusa. U tom slučaju, potrebno je nabaviti toplomer, poželjno onaj koji meri na dve decimale, dezinfikovati ga, držati pored kreveta i meriti temperaturu oralno (tačnije, ispod jezika), odmah po buđenju, pre nego što ustaneš iz kreveta ili uradiš bilo šta drugo.

 

4. Da li je teško naučiti ovu metodu praćenja plodnosti?

Usvajanje ove metode ne zahteva od nas ni previše vremena, niti previše truda. Budući da je praćenje sluzi vezano za ono što već svakodnevno radimo – odlazak u toalet i brisanje nakon mokrenja – lako se usvaja navika da redovno obratimo pažnju na sluz. Nakon toga, potrebno je samo da jednom dnevno, tj. pre spavanja, unesemo u tabelu ono što smo tokom dana primetili.

Žene u svim delovima sveta, i u razvijenim zemljama, kao i u zemljama u razvoju, uspešno ovladavaju različitim metodama praćenja plodnosti. Najvažnije je da odabereš metodu koja tebi najviše odgovara. Više o različitim metodama pročitaj OVDE.

 

5. Da li je potrebno imati predznanje iz medicine?

Sve metode praćenja plodnosti, uključujući i FEMM, zasnovane su na naučnim medicinskim činjenicama, međutim, da bismo naučile da pratimo svoj ciklus nije nam potrebno nikakvo predznanje iz medicine. Mnoge žene nauče da prate ciklus sasvim same (knjige, štampani i onlajn materijali dostupni su na nekoliko jezika), dok druge biraju da uče uz licenciranog edukatora – sama moraš odrediti šta tebi najviše odgovara. Prilikom edukacije, koriste se materijali i prezentacije koje svako može da razume. Ključne informacije ponavljaju se više puta tokom obuke, a svaka polaznica dobija i materijal (pdf) sa osnovama praćenja plodnosti metodom FEMM.

Nakon obuke, polaznice dobijaju stalnu podršku (mejl, Viber, WhatsApp), kao i pristup privatnoj grupi na Fejsbuku.

 

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko ne želiš da zatrudniš, ne preporučuje se korišćenje metode praćenja plodnosti u svrhu odlaganja trudnoće ako pre toga nisi prošla obuku sa edukatorom i stekla određeno iskustvo u tumačenju svog obrasca plodnosti.

 

6. Želim da zatrudnim. Da li je ovaj metod za mene?

Žena koja prati svoj ciklus ima višestruke koristi od toga. Najvažnije je to što nam mesečni ciklus pruža uvid u opšte zdravstveno stanje, što znači da ako postoji neki problem u telu, kao što je hormonski disbalans, to će se odraziti i na naš ciklus. Praćenje ciklusa omogućava nam da na vreme uočimo moguće zdravstvene tegobe i obratimo se lekaru za pomoć kako bismo to rešile i spremile se za najčudesniji zadatak – stvaranje novog, malog bića.

Kada znamo da imamo zdrav, redovan i ovulatorni ciklus, spremne smo da znanje stečeno praćenjem plodnosti primenimo i na još jedno polje života, a to je zatrudnjivanje. Žene koje prate svoj ciklus znaju koji dani su najbolji za ciljani odnos kako bi se povećali izgledi za začeće.

Poznavanje ciklusa može nam pomoći da predupredimo i neke neželjene događaje, kao što je spontani pobačaj. Žena koja prati svoj ciklus zna dužinu svoje lutealne faze, a samim tim i da li njeno telo luči dovoljno progesterona ili ne. Kada dođe do začeća, neophodno je da imamo dovoljno progesterona u drugoj (lutealnoj) fazi ciklusa da bi se trudnoća održala. Nedovoljan nivo progesterona jedan je od najčešćih uzroka spontanog pobačaja u prvim nedeljama trudnoće.

 

7. Zasad ne želim da zatrudnim. Da li je ovaj metod za mene?

Naš reproduktivni sistem, a samim tim i mesečni ciklus, ne postoje samo zato da bismo zatrudnele. Primera radi, naši polni hormoni utiču i na zdravlje srca i krvnih sudova, kostiju, nervnog sistema, na kosu, kožu i nokte, na insulinski status, raspoloženje, spavanje, energiju, polnu želju… Što znači da čak i ako trenutno ne želimo da zatrudnimo, nije dobro za naše telo da veštačkim hormonima sprečimo ovulaciju i da nemamo redovan menstrualni ciklus (Vidi Menstrualni ciklus nije samo dosadno mesečno krvarenje).

Praćenje plodnosti omogućava nam da imamo redovan ciklus, a da za neko vreme odložimo zatrudnjivanje. Žena koja prati ciklus i dobro poznaje obrazac svog ciklusa može da utvrdi plodne i neplodne dane bez obzira na to da li ima redovan ili neredovan ciklus. Štaviše, praćenje plodnosti je naročito korisno za žene s neredovnim ciklusom jer zahvaljujući svakodnevnom praćenju cervikalne sluzi, žena uvek zna u kojoj je fazi ciklusa, tj. da li je u plodnim ili neplodnim danima, jer zna kako da utvrdi da li se ovulacija već odigrala.

 

8. Kako izgleda edukacija za metodu FEMM?

Edukacija obuhvata tri predavanja od po 90 minuta, uz dodatno vreme za pitanja i diskusiju. Predavanja se održavaju u razmaku od tri–četiri sedmice kako bi u međuvremenu polaznice počele da prate svoj ciklus i na svom primeru stekle praktično znanje. Obuku možeš pohađati lično ili onlajn, pojedinačno ili u grupi. Više detalja o obuci vidi OVDE.

 

9. Šta mi je potrebno da bih počela da pratim ciklus?

Najvažnija od svega je rešenost da naučiš ono što svaka žena treba da zna o svom telu, i što ti može pomoći da sačuvaš i iskoristiš svoj fertilitet na najbolji način. Zatim, potrebno ti je nekoliko bojica i olovaka, tabele za praćenje ciklusa (preuzmi OVDE) i nekoliko testova za utvrđivanje prisustva LH hormona u urinu. Ukoliko ne želiš da učiš sama, jedino finansijsko ulaganje jeste obuka za učenje s licenciranim edukatorom, ali i taj izdatak je nesrazmerno mali u poređenju sa znanjem koje na taj način stičeš, i s novcem koji žene troše na kontraceptivna sredstva koja pritom i štete našem telu.

Ukoliko počinješ sama da pratiš ciklus, na raspolaganju su ti i knjige o praćenju plodnosti (nekoliko najpoznatijih i veoma dobrih navela sam OVDE). Takođe, možeš da koristiš i aplikacije za mobilni telefon, samo budi oprezna: neke aplikacije predviđaju plodne i neplodne dane i nisu pouzdane. Evo nekoliko dobrih i pouzdanih aplikacija zasnovanih na praćenju znakova plodnosti: FEMM, OvuView, Chart Neo, Kindara, Read Your Body, Ovagraph, Fertility Friend.

VAŽNA NAPOMENA: Ukoliko ne želiš da zatrudniš, ne preporučuje se korišćenje metode praćenja plodnosti u svrhu odlaganja trudnoće ako pre toga nisi prošla obuku sa edukatorom i stekla određeno iskustvo u tumačenju svog obrasca plodnosti.

 

10. Da li je bolje pratiti ciklus na papirnoj tabeli ili pomoću aplikacije na telefonu?

Polaznicama se savetuje da prvo počnu da prate ciklus na papirnoj tabeli jer se pokazalo da je to najlakše i najpreglednije za usvajanje znanja. Ukoliko želiš, možeš preuzeti i besplatnu aplikaciju i pratiti ciklus naporedo na papiru i na telefonu, dok ne utvrdiš koji ti način najviše odgovara. Neke žene danju beleže karakteristike sluzi u aplikaciju, a uveče unesu opažanja i u papirnu tabelu.

 

11. Postoji li aplikacija u kojoj mogu da pratim ciklus?

Postoji na desetine aplikacija koje tvrde da ih možeš koristiti da pratiš znake plodnosti, i da će ti aplikacija reći kada su ti plodni, a kada neplodni dani. Neke su zaista odlične, a uglavnom se razlikuju po metodi praćenja plodnosti čija pravila primenjuju. Najveći problem kod nekih aplikacija jeste to što imaju algoritam koji „predviđa” plodne dane, a metode praćenja plodnosti ne bave se predviđanjem (to radi kalendarska ili ritam metoda).

Aplikacija za praćenje plodnosti može u početku da nas zbuni, tako da je najbolje da se prvo upoznaš s praćenjem plodnosti i razumeš osnovne principe, pa tek posle da počneš da koristiš i aplikaciju, ako želiš. Edukatori za praćenje plodnosti uglavnom preporučuju da se ciklus prvih nekoliko meseci prati na papiru.

Ako želiš da odmah koristiš aplikaciju, pronađi onu u kojoj možeš da pratiš simptome koji odgovaraju metodi koju si odabrala – to bi obavezno trebalo da bude cervikalna sluz, a zatim, u zavisnosti od metode, i bazalna temperatura i položaj grlića materice. U svakom slučaju, ne preporučuje se da se oslanjaš na aplikaciju da ti kaže kada su plodni, a kad neplodni dani – naročito ako zasad ne želiš da zatrudniš, i naročito ako nisi učila metodu uz licenciranog edukatora. Žena je ipak pametnija od aplikacije na pametnom telefonu.

Aplikacije koje mogu da preporučim jesu sledeće: FEMM, Chart Neo, Read Your Body, Kindara, OvuView, Ovagraph. 

 

12. Imam PCOS / ciste na jajnicima / endometriozu / neredovne cikluse. Da li se praćenje plodnosti može primeniti i na moj ciklus?

Svaka žena može da prati svoju plodnost, bez obzira na to da li ima redovne ili neredovne cikluse. Ženama s neredovnim ciklusima preporučuje se rad sa edukatorom jer će im biti teže nego drugim ženama (s redovnim ciklusima) da protumače znake koje im telo daje. Štaviše, praćenje ciklusa pomoći će im da steknu bolji uvid u hormonske promene u svom telu – kod neredovnih ciklusa, neredovna je i ovulacija, ali praćenjem plodnosti žena može da utvrdi kada joj je ovulacija (makar to bilo 20, 27. ili 30. dana ciklusa), a samim tim i da zna kada će dobiti narednu menstruaciju.

Ukoliko ne želiš da zatrudniš, ne preporučuje se korišćenje metode praćenja plodnosti u svrhu odlaganja trudnoće ako pre toga nisi prošla obuku sa edukatorom i stekla određeno iskustvo u tumačenju svog obrasca plodnosti.

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *