FEMM nas uči da volimo i cenimo sebe i svoje telo

FEMM (Fertility Education and Medical Management) jeste metoda praćenja plodnosti koja uči žene kako da prate mesečni ciklus – i to od puberteta pa sve do menopauze – pomoću svakodnevnih opažanja cervikalne sluzi. Naša cervikalna sluz (koja nije isto što i vaginalni sekret!) otkriva nam toliko toga o onome što se dešava u našem telu.

Primetila si veoma rastegljivu i bistru sluz? Znači da si u plodnim danima i da se ovulacija bliži. Čitavog dana nema nikakve sluzi, a imaš suv osećaj prilikom brisanja toalet papirom? To znači da si u danima kada je progesteron dominantan, tj. da su nastupili neplodni dani. Uz FEMM ćeš naučiti da prepoznaš vrste sluzi, a samim tim i plodne i neplodne dane – kao i sve faze mesečnog ciklusa.

Cervikalna sluz se luči pod uticajem hormona. Ako su nam hormoni u redu i ako smo mi zdrave, imaćemo i zdrav mesečni ciklus. Ako nešto nije kako treba s hormonima i ako nismo zdrave, to će se odraziti i na naš ciklus.⁠

Međutim, FEMM ide mnogo dalje od toga. Niko nam to nikada nije rekao, ali važno je da znamo da nam naše telo svakog dana nešto poručuje, a kada naučiš da pratiš svoj ciklus, naučićeš i kako da osluškuješ svoje telo.

Žene s kojima radim najčešće se iznenade kada saznaju ovu jednostavnu istinu: naša menstruacija je posledica ovulacije. Dakle, PRVO imamo ovulaciju, pa tek POSLE menstruaciju. Pa ipak, kada smo bile male, govorili su nam da s prvom menstruacijom ulazimo u svet žena. Međutim, mi smo u taj svet stupile oko dve nedelje pre toga, kada se naša prva jajna ćelija oslobodila iz folikula prilikom ovulacije.

Ovulacija je najvažniji događaj u našem ciklusu. Zašto onda početak ciklusa računamo od prvog dana krvarenja? Zato što je to najočigledniji biomarker koji svaka žena jasno primeti.

Važno je da beležimo intenzitet krvarenja tokom ciklusa – npr. da li je ono obilno, srednjeg intenziteta ili blago. Potrebno je da imamo najmanje tri dana krvarenja, pri čemu krvarenje barem jednog dana treba da bude obilno ili srednjeg intenziteta. Ako kod sebe primećuješ samo blago krvarenje (za koje su dovoljni dnevni ulošci) i ako menstruacija prekratko traje, to može biti znak nedovoljne hormonske aktivnosti u prethodnom ciklusu. Ako su hormoni suviše niski, imaćemo veoma blago ili oskudno krvarenje.⁠

Ponekad čak i takav ciklus može biti normalan, međutim, ako pored toga primećuješ i druge simptome kao što su akne, natečene grudi, jaki grčevi, odsustvo rastegljive i obilne sluzi itd., to može biti znak da se hormoni ne luče u dovoljnoj količini.

Postoji raspon onoga što je normalno za mesečni ciklus – koliko dana treba da traje ceo ciklus, koliko dana krvarenja treba da imamo, koliko dana treba da traje lutealna faza (druga faza ciklusa, nakon ovulacije) – a u okviru tog raspona, svaka žena otkriva i šta je za nju normalno i zdravo. Donekle, sve smo slične i često doživljavamo iste stvari tokom ciklusa, ali isto tako smo i različite i jedinstvene.

Kada naučimo da pratimo ciklus, stičemo znanje koje svaka žena treba da ima, a pritom upoznajemo i svoje telo, učimo da više cenimo i volimo sebe, sa svim manama i vrlinama. Zato je FEMM nešto divno i korisno za žene. Zato je to PROFEMME!

 

Marija Stajić

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *