Kako nam praćenje plodnosti pomaže da zatrudnimo

Najvažnije pitanje za svaku ženu koja pokušava da zatrudni jeste „Da li imam ovulaciju, i kada?” Ukoliko nema ovulacije, nema ni jajne ćelije, a samim tim ne može doći ni do začeća. Sazrevanje folikula najpreciznije se prati folikulometrijom – ciljanim ultrazvučnim pregledima – što zahteva odlazak kod ginekologa barem dva-tri puta mesečno. Međutim, žene koje prate ciklus mogu same da utvrde da li i kada ovuliraju na osnovu cervikalne sluzi i/ili bazalne temperature.

Kada upoznamo svoj ciklus i naučimo da prepoznamo početak plodnih dana koji kulminiraju ovulacijom, možemo da imamo odnos onih dana kada su šanse za začeće najveće.

Muškarac je plodan svakog dana, a žena samo šest dana tokom ciklusa. Neke žene imaju plodne dane otprilike na sredini ciklusa, neke odmah nakon menstruacije, a neke tek oko 20. dana ciklusa. Žene koje prate ciklus znaju kada su im plodni dani, što im pomaže da ciljano imaju odnose kako bi povećale šanse za začeće.

Verovatno ste čuli da se parovi obraćaju lekaru tek kada do trudnoće ne dođe posle godinu dana redovnih odnosa. Parovi koji prate ciklus ne moraju da čekaju tako dugo: uz ciljane odnose plodnim danima, do trudnoće treba da dođe najviše za šest meseci. Ako se to ne desi, taj par se odmah upućuje na konsultacije kod lekara.

Ne treba čekati da dođemo do onog trenutka u životu kada mislimo da smo spremne za bebu da bismo počele da pratimo ciklus, jer se može desiti da tek tad uočimo neke probleme, što znači da će nam biti potrebno vreme da te probleme rešimo da bismo uopšte mogle zatrudneti, ili – što je podjednako važno – da bi naše telo bilo u stanju da iznese zdravu trudnoću do kraja.

Ne zaboravite – mi nemamo menstrualni ciklus i reproduktivni sistem samo zato da bismo zatrudnele već su oni važni i za naše opšte zdravlje. Zato nemojte čekati da se u vama javi želja za bebom da biste počele da pratite ciklus – počnite što pre, jer je za svaku ženu važno da ima zdrav ciklus i redovnu ovulaciju, bez obzira na to da li u ovom trenutku želi da zatrudni ili ne.

 

Više o tome zašto i kako mesečni ciklus utiče na naše zdravlje pročitaj u rubrici Fertilitet i zdravlje.

Tabele za praćenje ciklusa metodom FEMM mogu se preuzeti OVDE.

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *