Kako pomoći telu da se oporavi posle kontraceptivne pilule

Prenosim odlomak iz knjige „Fertilitet, ciklusi i ishrana” (Fertility, Cycles & Nutrition) autorke Merilin M. Šenon, koji je dostupan na sajtu organizacije Couple to Couple League. Knjiga, nažalost, nije dostupna na srpskom, ali odlomak sadrži korisne savete ženama koje prestanu da koriste hormonsku kontracepciju, kao i opšte smernice koje će im pomoći da načine prve korake ka zdravijem životu bez veštačkih hormona.

 

* * *

Čestitam ti na odluci da prestaneš da koristiš pilule za kontracepciju, kao i druge hormonske kontraceptive! Napravila si ogroman korak ka zdravijem životu. Po rečima doktorke Dijane Švarcbajn, endokrinologa i stručnjaka za dijabetes i bolesti metabolizma, dokle god žena koristi pilulu, ne može ostvariti optimalnu hormonsku ravnotežu zbog delovanja veštačkih hormona.[1]

S druge strane, kada prestaneš da koristiš pilulu za kontrolu rađanja, tvom telu će možda biti potrebno neko vreme da se prilagodi prirodnim hormonima koje će početi da luči. Kada žena prestane da koristi pilulu ili druge veštačke hormone, koji se najčešće koriste za kontracepciju, može se desiti da ima:

odloženu ovulaciju

obrazac neprekidne i manje plodne sluzi, kao i

obilnije menstrualno krvarenje.

Kao instruktor za metod prirodnog planiranja porodice (Natural Family Planning), radila sam sa ženama koje su nedavno prestale da koriste hormonsku kontracepciju i pregledala mnoštvo tabela u kojima su pratile ciklus. Prema mom iskustvu, otprilike polovina žena dobije prilično redovne cikluse odmah po prestanku korišćenja pilule, dok druga polovina prođe kroz jedan, dva ili tri neredovna ciklusa, tokom kojih se njihovo telo prilagođava. U najvećem broju slučajeva, reč je o ciklusima čiji obrazac ukazuje na veoma malo sluzi.

 

Ishrana i suplementi za bolje cikluse nakon pilule

Mnoge žene koje prestanu da koriste pilulu taj trenutak vide kao priliku da poboljšaju svoje opšte zdravstveno stanje. Možda si odmah počela da imaš redovne cikluse, a možda i ne – u svakom slučaju, trebalo bi da razmisliš o tome kako da poboljšaš ishranu. Za početak, preporučuje se da se u ishranu uključi što više svežih, neprerađenih namirnica, kao i da se smanji unos transmasnih kiselina, slatkiša i veštačkih zaslađivača. Pokušaj da primeniš pravilo 80–20 (koristiti 80% svežih, zdravih namirnica i dozvoliti sebi da 20% vremena uživamo u nečem manje zdravom – barem u početku) dok se ne privikneš na nov režim ishrane. Ne treba da ciljamo ka savršenom jelovniku, već da za početak poboljšamo postojeći!

Kad je reč o vitaminima, mineralima i esencijalnim masnim kiselinama, istraživanja su pokazala da oralni kontraceptivi dovode do značajnog smanjenja vitamina B12,[2] vitamina E, kao i nivoa beta-karotena u krvi.[3] Takođe dovode i do ozbiljnog smanjenja esencijalnih masnih kiselina, a naročito eikozapentaenoinske kiseline (omega-3).[4] Izazivaju značajno povećanje vitamina A i D, ali nivo ovih vitamina opada čim se prestane sa upotrebom pilule.[5] Upotreba pilule dovedena je u vezu i s povećanim nivoima „lošeg” (LDL) holesterola i nižim nivoima „dobrog” (HDL) holesterola.[6]

Doktorka Elen Grant iz Velike Britanije, koja se nekada bavila istraživanjima o hormonskoj piluli, ali je sada smatra nebezbednom, ženama koje se oporavljaju nakon korišćenja pilule preporučuje da uzimaju:

– cink

– magnezijum

– esencijalne masne kiseline

– vitamin E

– vitamine grupe B.[7]

Ulje iz jetre bakalara sadrži esencijalnu masnu kiselinu EPA, kao i vitamine A i D, čiji nivo znatno opada nakon prestanka korišćenja pilule. Kao izvor esencijalnih masnih kiselina, može se koristiti i laneno ulje. Šta god da odabereš – riblje ili laneno ulje – u svakom slučaju treba ga uzimati zajedno s vitaminom E, kao što je objašnjeno u poglavlju 3. Dobro je poznato da riblje ulje i vitamin E imaju pozitivno dejstvo na sastav holesterola u krvi.

Svi multivitaminski/multimineralni preparati koje sam preporučila u poglavlju 3 sadrže cink, magnezijum, vitamine grupe B i vitamin E, koje preporučuje doktorka Grant. Preparati Professional Prenatal Formula, ProCycle i Potivite sadrže skoro sve od ovih osnovnih nutrijenata, a u slučaju preparata Optivite, potrebno je uključiti još folne kiseline, barem 400–800 mcg pored 200 mcg koji se već nalaze u punoj dozi u tom preparatu.

 

Drugi problemi vezani za upotrebu pilule

Poznato je da kod nekih žena pilula dovodi do pogoršanja predmenstrualnih simptoma, kao i da upotreba pilule izaziva gljivične infekcije. Ako si koristila pilulu zbog obilnih menstruacija ili jakih menstrualnih grčeva, u poglavlju 6 pronaći ćeš prirodna rešenja za ove tegobe. [Dostupna i u novoj brošuri „Kraće, manje obilne i bezbolne menstruacije” (Shorter, lighter, pain-free periods).] Ako si koristila pilulu da bi „regulisala” ciklus, pročitaj deo o smanjenoj funkciji štitne žlezde, nedostatku telesne mase, gojaznosti, i druge relevantne delove u poglavljima 7 i 8. Ako si koristila pilulu da bi rešila problem s aknama, zanimaće te poglavlje 8, koje se bavi sindromom policističnih jajnika (PCOS). Visok nivo „muških” hormona, tipičan za PCOS, glavni je okidač za akne. Vidi i poglavlje 16, „Pitanja i odgovori: drugi deo”, koji govori o tome kako se ishranom mogu pobediti akne.

 

Merilin M. Šenon bila je stalni demonstrator u laboratoriji za biologiju na Univerzitetu Indijana – Perdju, u Fort Vejnu, gde je više od 30 godina predavala anatomiju i fiziologiju ljudskog tela. Njena knjiga „Fertilitet, ciklusi i ishrana” (Fertility, Cycles & Nutrition) neizostavni je primerak u domovima mnogih bračnih parova koji prate plodnost metodom NFP. Objavljena je 1990. godine, a 2019. doživela je peto, dopunjeno izdanje.

 

Prevela i priredila: Marija Stajić

Izvor: Ditching the Pill and Other Hormonal Contraceptives

 

[1] Chavarro, J., Willett, W., and Skerrett, P. The Fertility Diet (New York: McGraw-Hill 2008, p. 183).

[2] Chavarro, J., Rich-Edwards, J., Sosner, B., et al. “Dietary fatty acid intake and the risk of ovulatory infertility” (Am. J. Clin. Nutr. 2007, 85:231-237).

[3] Chavarro, J. Lična prepiska sa M. Šenon (17. mart 2008) „U ogromnoj većini slučajeva, stanje koje utiče na ovulaciju jeste sindrom policističnih jajnika, mada je bilo i drugih stanja koja smo smatrali preciznim potvrdama o ’ovulatornom infertilitetu’, kao što je neovulacija usled hiperprolaktinemije, hipotiroizma, hipopituitarizma i prevremene ovarijalne insuficijencije.”

[4] Chavarro, J., Willett, W., and Skerrett, P. (2008, pp. 147, 184).

[5] Gittleman, A. Get the Sugar Out!, 2nd ed. (New York: Three Rivers Press, 2008, pp. 14-16).

[6] Chavarro, J., Rich-Edwards, J., Rosner, B., and Willett, W. “A prospective study of dairy foods intake and anovulatory infertility” (Human Reprod. 2007, 22:1340-1347).

[7] Dhingra, R., Sullivan, L., Jacques, P., et al. “Soft drink consumption and the risk of developing cardiometabolic risk factors and the metabolic syndrome in middle-aged adults in the community” (Circulation 2007, 116:480-488).

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *