Kako preživeti veliki pad progesterona u perimenopauzi

Kada uđete u četrdesete, može se desiti da uvidite da teže izlazite na kraj sa stresom. To se dešava zbog toga što smanjeno lučenje progesterona u perimenopauzi (prelaznom periodu koji vodi ka menopauzi) može da destabilizuje HPA osu (hipofizno-adrenalnu osu), tj. naš sistem za reagovanje na stres.

Upravo zbog toga što je u tom periodu potrebno da se nervni sistem ponovo „izbaždari”, perimenopauza je povezana s povećanim rizikom od anksioznosti, depresije i nesanice.

Disregulacija HPA ose je medicinski termin za iscrpljenost nadbubrežnih žlezda.

Progesteron stabilizuje HPA osu, tj. naš sistem odgovora na stres.

Progesteron nije samo reproduktivni (polni) hormon. On je takođe važan i za naš mozak i nervni sistem.

Progesteron radi dve važne stvari u mozgu:

  • Podstiče neurogenezu (rast novih nervnih ćelija) u delu mozga koji se naziva hipokampus i glavni je regulator HPA (adrenalne) ose.
  • Pretvara se u koristan neurosteroid alopregnanolon, koji umiruje GABA receptore.

Krajnji rezultat jeste da progesteron podstiče stvaranje nervnih ćelija i povoljno deluje na GABA receptore, čime se povećava sposobnost organizma da odgovori na stres.

Kako se približavamo menopauzi, sasvim je prirodno i normalno da lučimo sve manje progesterona.

 

Gubitak progesterona za vreme perimenopauze

 

Zbog gubitka progesterona našem organizmu je sve teže da izađe na kraj sa stresom, ali samo dok se HPA osa opet ne izbalansira. Nakn toga, trebalo bi da opet imamo sposobnost da dobro reagujemo na stres.

Kako preživeti perimenopauzu

Više se odmarajte i vodite računa o sebi. Nalazite se u osetljivoj fazi života, ali ona neće zauvek trajati. Imate dozvolu da usporite i da više pazite na sebe dok se ne okonča ulazak u menopauzu.

Magnezijum je odličan za ublažavanje stresa. Neophodan je za funkcionisanje GABA receptora, blokira glutamat (čime se umanjuje rizik za razvoj neurodegenerativnih oboljenja), smanjuje adrenalin, reguliše kortizol i poboljšava san. Ako u perimenopauzi uzimate samo jedan suplement, neka to bude magnezijum. Magnezijum glicinat ima najbolje dejstvo jer i aminokiselina glicin takođe deluje blagotvorno i umirujuće na organizam. Jednako dobra opcija je i magnezijum malat, dok su magnezijum oksid i magnezijum sulfat, koji su najzastupljeniji na našem tržištu, često nedelotvorni.

Taurin je aminokiselina i neurotransmiter koji deluje umirujuće na mozak tako što podstiče GABA i blokira glutamat i adrenalin. Estrogen smanjuje lučenje taurina, tako da je ženama potrebno više taurina nego muškarcima. Ženama u perimenopauzi često se prepisuje kombinacija magnezijuma i taurina.

Smanjite histamin i aktivaciju mastocita tako što ćete izbegavati kravlje mleko i mlečne proizvode, kao i alkohol, a moguće je uzimati i antihistamine onih dana kada osećate jake predmenstrualne simptome. PMS u perimenopauzi često deluje kao „PMS na steroidima.”

Ašvaganda (Withania somnifera) je adaptogen koji smanjuje neuroinflamaciju u hipokampusu i stabilizuje HPA osu. Pored toga, ova biljka smanjuje anksioznost i poboljšava san (otuda i somnifera tj. „onaj koji izaziva san” u njenom latinskom nazivu).

Uzimajte progesteron. Kapsule mikronizovanog progesterona su efikasna terapija za mnoge simptome perimenopauze, uključujući i nesanicu. Progesteron je dostupan kao Prometrijum (uglavnom u SAD, prim. prev.) ili Utrogestan, i nipošto nije isto što i progestini iz hormonske kontracepcije ili konvencionalne hormonske supstitutivne terapije.

Za više informacija, pročitajte poglavlje 10 knjige Priručnik za rešavanje problema u vezi s ciklusom: „Šta se dešava u četrdesetim godinama života.” Tu sam detaljno pisala o brojnim simptomima perimenopauze, uključujući anksioznost, nesanicu, valunge i obilne cikluse.

 

Autor: Lara Brajden

Prevela i priredila: Marija Stajić

Izvor: How to Survive the Great Progesterone Crash of Perimenopause

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *