Kako treba da izgleda tabela ciklusa

Otkako sam pokrenula sajt Profemme, dobila sam dosta pohvala i reči podrške (hvala svima na tome), ali i pitanja i nedoumica. Jedan broj žena pročitao je tekstove na sajtu i uviđa da je praćenje plodnosti nešto što je dobro za njih i što bi možda trebalo da rade, ali i dalje nema tačnu predstavu o tome šta to znači „pratiti plodnost” i kako treba da izgleda naša tabela mesečnog ciklusa koja nam, kao što stalno ponavljam, toliko toga govori o našem zdravlju.

Mislim da je najbolje da konkretnim primerima ilustrujem kako tabela mesečnog ciklusa treba da izgleda. Već sam pominjala da postoji više metoda za praćenje plodnosti (MPP), pa samim tim i načina na koji se prati plodnost u papirnoj tabeli ili u aplikaciji. Ovde ću dati primere nekoliko metoda i aplikacija.

Naslovna fotografija: fertilitycharting.com.au

* * *

I) Počinjemo od metode FEMM, ne samo zato što sam licencirani edukator upravu za tu metodu, već i zato što je zaista jednostavna za učenje i primenu, a što je još važnije, zasnovana je na naučnim saznanjima o ženskom telu, podrazumeva praćenje dva simptoma (cervikalna sluz i nivo LH), i predstavlja pouzdanu i proverenu metodu za praćenje ženskog zdravlja i ostvarivanja reproduktivnih ciljeva (zatrudnjivanje ili odlaganje trudnoće).

Dakle, tabela jednog zdravog mesečnog ciklusa metodom FEMM izgleda ovako:

Crvena boja označava menstruaciju, sivom obeležavamo neplodne dane pre ovulacije (6–10. dana) i posle ovulacije (17–31. dana), dok svetloplavom i tamnoplavom bojom označavamo dane kada primećujemo prisustvo plodne cervikalne sluzi (11–16. dana).

Od trenutka kada primetimo prisustvo bilo kakve plodne sluzi, što je u ovom primeru 11. dan ciklusa, počinje nam ovulatorni period, tj. takozvani plodni dani, koji vode ka ovulaciji. Poslednji dan plodne sluzi (u ovom primeru je to 16. dan) naziva se dan vrhunca plodnosti ili Pik (eng: Peak Day) i predstavlja najpribližniju procenu ovulacije.

Za ostvarivanje trudnoće, najbolje je imati odnose svaki drugi dan otkako primetimo prisustvo plodne sluzi, kao i dan ili dva pre Pika.

Ukoliko trenutno ne želimo da zatrudnimo, brojimo još tri dana moguće plodnosti posle Pika kako bismo bile sigurne da su se plodni dani završili i da smo dobro odredile Pik. Na edukaciji za metodu FEMM učimo detaljna pravila o tome kako nam poznavanje ciklusa pomaže da odložimo trudnoću. Ne preporučuje se praćenje ciklusa u svrhu odlaganja trudnoće bez prethodne edukacije s licenciranim instruktorom!

Obratite pažnju na ilustraciju folikula iznad tabele. Videćete da faze rasta, pucanja (ovulacije) i pretvaranja folikula u žuto telo odgovaraju određenim fazama mesečnog ciklusa. Ono što se pod uticajem hormona dešava na nivou folikula, odražava se i na cervikalnu sluz, što znači da mi to možemo da vidimo ako obraćamo pažnju na promene sluzi.

Ovaj isti ciklus zabeležen rukom na papirnoj tabeli izgleda ovako:

Simboli ispod obojenih polja označavaju količinu krvarenja (H, M, L – obilno, srednje, blago) ili hormon koji je dominantan tog dana (G za progesteron, EL i ES za estrogen), i koji određuje vrstu sluzi koju ćemo primetiti. Promene u cervikalnoj sluzi pod uticajem hormona objašnjene su OVDE.

U donjem redu ubeležen je još jedan ciklus. Na ovom primeru vidimo da nam tabele ciklusa omogućavaju jednostavan pregled ciklusa iz meseca u mesec, što nam pomaže da lako uočimo promene i odstupanja od našeg obrasca. Upravo su ta odstupanja važnja jer tu najbolje vidimo kako sve što nam se dešava u životu (stres, prehlada, putovanje…) utiče na naš ciklus i reproduktivno zdravlje.

Zbog toga se ženski mesečni ciklus naziva petim vitalnim (ključnim) znakom zdravlja.

II) Aplikacija OvuView koristi simpto-termalnu metodu praćenja ciklusa, što znači da se oslanja i na simptome (npr. na cervikalnu sluz), i na bazalnu temperaturu. Algoritmi u aplikaciji bazirani su na pravilima 17 metoda, pa aplikacija na osnovu njih određuje ovulaciju i skok bazalne temperature, međutim, ženama se savetuje da se ne oslanjaju isključivo na aplikaciju već najpre na sopstvena opažanja cervikalne sluzi i drugih simptoma. U svakom slučaju, ova aplikacija je veoma laka za korišćenje i intuitivna (što bi rekli, user-friendly), omogućava unošenje podataka o svim najvažnijim simptomima u ciklusu, i veoma lepo prikazuje grafikon bazalne temperature (BT), što se može videti na ovom primeru.

 

Jasno se uočavaju niži registri BT u prvoj polovini ciklusa, tj. pre ovulacije, i skok BT u vreme ovulacije. Moja jedina zamerka ovoj aplikaciji odnosi se na način prikazivanja sluzi, koji je bolje rešen u drugim aplikacijama (FEMM, ChartNeo).

Obratite pažnju i na opadanje BT pred kraj ciklusa (25. i 26. dana ciklusa), na osnovu kog žena koja prati ciklus zna da nije trudna i da joj se bliži menstruacija. To je jedan od mnogih primera kako nam ciklus ukazuje na to šta se dešava s našim telom – ili šta nam se sprema narednih dana.

III) Aplikacija Kindara jedna je od najpopularnijih na zapadu. Kao i OvuView, zasnovana je na simpto-termalnoj metodi, što znači da se svakodnevno prate najmanje dva znaka plodnosti. Prema američkom Centru za kontrolu bolesti, uspešnost simpto-termalne metode u odlaganju trudnoće iznosi 99,6%.[1]

Zdrav, ovulatorni ciklus u aplikaciji Kindara izgleda ovako:

Izvor: https://kindara.zendesk.com/hc/en-us/articles/224932368-Custom-Data-Chart

1) U folikularnoj fazi vidimo niske temperature, kao i postepeno pojačavanje lučenja plodne cervikalne sluzi.

2) Vidimo da je BT prešla u više registre i ostala tamo, što nam govori da se ovulacija odigrala.

3) Nakon ovulacije, žena unosi i druge simptome, kao što su bolne, otečene grudi i mrzovolja. Kada pratimo ciklus i beležimo simptome, lako uočavamo kada se oni javljaju i da li su, kao što je ovde slučaj, vezani samo za određenu fazu ciklusa.

Kindara koristi različite nijanse ružičaste za označavanje različitih vrsta sluzi, a sivom bojom označeni su sasvim suvi dani, bez prisustva sluzi.

Na Kindarinom sajtu imate i dobar primer ciklusa žene sa sindromom policističnih jajnika, pa  možemo da vidimo kako se izgled tabele razlikuje u zavisnosti od zdravstvenog problema koji imamo:

Izvor: https://kindara.zendesk.com/hc/en-us/articles/224932348-PCOS-Chart

1) BT ostaje niska sve do 39. dana ciklusa, što nam govori da se ovulacija još nije desila.

2) Žena je 19–21. dana ciklusa primetila cervikalnu sluz, ali BT ostaje niska, što joj govori da je to „lažni Pik”, tj. da je njeno telo pokušalo da ovulira, ali nije u tome uspelo.

3) Žena ponovo primećuje plodnu cervikalnu sluz 38. i 39. dana ciklusa.

4) Ovog puta primećuje i skok BT, što joj govori da je konačno došlo do ovulacije. BT ostaje u višim registrima do kraja ciklusa.

[1] https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr6304a5.htm

IV) Krejtonova metoda (Creighton FertilityCare Model) verovatno je najbolja, najtemeljnija i najpouzdanija metoda praćenja plodnosti. Zasniva se na praćenju cervikalne sluzi, i ne podrazumeva praćenje bazalne temperature, ali je zato najtemeljnija metoda kada je reč o vrstama sluzi. Zelenom bojom označeni su neplodni, a belom plodni dani kada je moguće ostvariti trudnoću (otud i slika bebe na belim poljima).

Na ovoj slici vidimo primer četiri ciklusa i četiri različita problema koja možemo da uočimo zahvaljujući tabeli, tj. praćenju plodnosti.

 

1) Prva tabela pokazuje ciklus žene koja ima problem sa infertilitetom. Ciklus sa nedovoljno cervikalne sluzi često se vidi kod žena sa dijagnozom infertiliteta ili spontanih pobačaja.

2) Druga tabela pokazuje ciklus s neodgovarajućom lutealnom fazom (broj dana posle ovulacije), koji često srećemo kod žena koje imaju problem s ponovljenim spontanim pobačajima.

3) Treća tabela prikazuje ciklus s tri ili više dana predmenstrualnog smeđeg krvarenja, što ukazuje na nizak nivo progesterona.

4) Četvrta tabela ukazuje ne abnormalno krvarenje, što može biti znak mnogih ginekoloških problema, uključujući i kancer.

V) Odnedavno je na tržištu dostupna i aplikacija ChartNeo osmišljena kao podrška protokolu Neo Fertility. Ovaj protokol kombinuje Krejtonovu i Bilingsovu metodu, kao i metodu Sensiplan. Za razliku od aplikacija OvuView i Kindare, koje su besplatne (s tim što se premijum verzija plaća), aplikacija ChartNeo daje mogućnost probne verzije u trajanju od 45 dana, nakon čega je moguće kupiti aplikaciju za 9,99 dolara.

Zasad sam, pored FEMM-ove aplikacije, koristila aplikaciju OvuView, a odnedavno i ChartNeo. O utiscima o svakoj aplikaciji ponaosob pisaću u zasebnom tekstu, zasad ću samo reći da mi se aplikacija ChartNeo izuzetno dopada i najtoplije je preporučujem.

Evo kako izgleda ciklus u ovoj aplikaciji:

Izvor: https://www.starryliving.com/chart-neo-app-quick-start-guide/

Zelenom bojom označeni su „suvi” dani (neplodni), a plavom bojom dani kada je uočeno prisustvo plodne sluzi. Dan vrhunca sluzi (Pik) označen je slovom „R”, nakon čega je odbrojano 3 dana moguće plodnosti. Potom žena primećuje suvu sluz (tj. odsustvo sluzi), i do kraja ciklusa ima neplodne dane.

Aplikacija ChartNeo primenjuje pravila metode Sensiplan za praćenje bazalne temperature, oslanja se na Krejtonovu i Džastis (Justisse) metodu za praćenje cervikalne sluzi, a obuhvata i jedan aspekt Bilingsove metode (vulvarni osećaj prilikom hodanja/kretanja). Praćenje BT nije obavezno, u aplikaciju je moguće unositi i razne predmenstrualne simptome, a način na koji je prikazana cervikalna sluz veoma je jednostavan za tumačenje.

* * *

Ovim nipošto nije iscrpljen spisak metoda i tabela ciklusa prema tim metodama, ali mislim da sam dala dovoljno primera da svaka žena može da stekne neki opšti utisak o tome šta to znači kad neko prati ciklus, kako tabela ciklusa može da izgleda i kako nam ona ukazuje na plodne/neplodne dane, na zdrav ciklus, ili na neki problem koji možemo da uočimo upravo zahvaljujući ciklusu.

Autor: Marija Stajić

 

 

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *