Menstrualni ciklus nije samo dosadno mesečno krvarenje

Sredinom 2019. godine, britanski Gardijan objavio je članak pod nazivom „Žene ne moraju da krvare: zašto se mnoge žene odlučuju da nemaju menstruaciju”, i time zabrinuo mnoge edukatore i stručnjake za metode praćenja plodnosti. Jedna od njih je i Australijanka Džesi Brebner, instruktor za simptotermalnu metodu praćenja plodnosti i član Britanske asocijacije edukatora prirodnog planiranja porodice. Prenosim njenu reakciju na ovaj članak u Gardijanu.

* * *

Autorka članka u Gardijanu navodi da se sve više žena odlučuje da bez pauze koristi kontraceptivna sredstva, kao što je kombinovana oralna pilula, kako uopšte ne bi imale menstruaciju, a samim tim ni sve neprijatne prateće simptome, poput nadutosti, grčeva, promena raspoloženja i akni.

Prvo bih želela da čitaocima objasnim definiciju prave menstruacije. Dakle, prava menstruacija je krvarenje koje se dešava otprilike 14 dana nakon ovulacije. To znači da ako žena nema ovulaciju – nema ni pravu menstruaciju. Umesto toga, imaće ono što se naziva probojno krvarenje, do kog dolazi kada se sluznica materice odlubi usled pada nivoa hormona (u ovom slučaju sintetičkih, tj. veštačkih hormona iz kontraceptivne pilule).

Većina kontraceptiva deluje tako što sprečava da dođe do ovulacije, što znači da kada koristite takvo kontraceptivno sredstvo, vi zapravo nemate pravu menstruaciju. A kad već nemate pravu menstruaciju, zašto biste imali i to probojno krvarenje nakon svake kutije pilula? Krvarenje jednom mesečno izaziva se doziranjem hormona prosto zato što se tako oduvek radilo – tvorci prve pilule želeli su da žena i dalje ima ciklus iz veoma prostog razloga: da bi korišćenje pilule delovalo prirodno i samim tim bilo prihvatljivije za žene.

Dakle, ako koristite hormonsku kontracepciju koja sprečava ovulaciju, onda vi i nemate pravu menstruaciju, tako da slobodno možete da uzimate pilule kutiju za kutijom, bez pauze od sedam dana. Vaše mesečno krvarenje ionako vam ne donosi nikakvu zdravstvenu dobrobit.

Međutim, sad dolazimo do najvažnijeg: članak iz Gardijana u potpunosti greši kad tvrdi da menstruacija nema nikakvu svrhu.

Čak navodi i reči dr En Konoli (Kraljevski koledž lekara opšte prakse) koja je izjavila da menstruacija ne igra nikakvu ulogu u našem zdravlju: „Devedeset devet procenata žena uopšte ne mora da ima menstruaciju.” Džudit Stivenson, profesorka seksualnog i reproduktivnog zdravlja fondacije Margaret Pajk na Univerzitetskom koledžu u Londonu, otišla je čak i dalje i izjavila sledeće: „Donekle [menstruacija] deluje kao jedna od velikih grešaka Tvorca… To krvarenje nam nimalo ne koristi – štaviše, ako nemamo krvarenje, jedna od najvećih dobrobiti bi bila smanjenje anemije usled nedostatka gvožđa.

Obe doktorke potpuno zanemaruju činjenicu da menstruacija nije glavni događaj menstrualnog ciklusa.

Menstruacija je prosto posledica ovulacije. Ovulacija je pravi, glavni događaj menstrualnog ciklusa – i ona ima veoma važne dobrobiti po naše zdravlje. Ovulacija je način na koji naše telo proizvodi ženske polne hormone, estrogen i progesteron. Redovna ovulacija povoljno utiče na naše srce i krvne sudove, kosti, grudi, raspoloženje, libido, energiju, insulinski odgovor, štitnu žlezdu, kožu, kosu i još mnogo toga.

Primera radi, ovulacija je izuzetno važna za zdrave kosti – one se izgrađuju u pubertetu i dvadesetim godinama života, pa je redovna ovulacija u tom periodu jedini način da u našem telu dođe do mineralizacije kostiju. Estrogen i progesteron su važni za zdrave kosti, što znači da ako u tim godinama uzimamo kontraceptivna sredstva koja sprečavaju ovulaciju, propuštamo priliku da izgradimo koštano tkivo i napravimo zalihe minerala za kasnije. U tom slučaju, imaćemo mnogo veći rizik od osteoporoze u kasnijem životnom dobu.

Evo još jednog primera. Progesteron povoljno deluje na naše raspoloženje, pa je nizak progesteron povezan sa anksioznošću i depresijom. Ako žena nema ovulaciju, njeno telo ne luči progesteron, što znači da ona gubi prirodno zaštitno dejstvo koje taj hormon ima na raspoloženje.

Isto tako, redovna ovulacija je veoma važna za kardiovaskularno zdravlje – što je jedan od razloga zašto žene koje su ušle u menopauzu imaju povećan rizik od srčanih oboljenja.

Savetujem vam da i same malo istražujete i saznate na koje sve načine ovulacija povoljno utiče na naše zdravlje. Navela sam samo nekoliko primera, a ključna stvar koju treba da zapamtite jeste da je ovulacija prirodan mehanizam našeg tela i ima mnoštvo dobrobiti koje se ne tiču samo zatrudnivanja.

Takođe treba napomenuti da veštački hormoni u piluli nisu isto što i prirodni polni hormoni koje naše telo luči zahvaljujući ovulaciji, i nemaju isto dejstvo na naše telo. Štaviše, u mnogim slučajevima, umesto dobrobiti, veštački hormoni u našem telu izazivaju ozbiljna neželjena dejstva.

Članci, poput pomenutog iz Gardijana, često nam plasiraju stav da žene u prošlosti skoro da i nisu imale menstruaciju jer su neprekidno bile trudne – te da samim tim i mi treba da eliminišemo menstruaciju jer je imamo mnogo češće od naših pretkinja koje su živele u pećinama. Međutim, takvi članci ne pominju činjenicu da se tokom trudnoće luče ogromne količine progesterona, što ima izuzetno povoljno dejstvo na zdravlje žene. Kad žena nije trudna, progesteron može da se luči samo nakon ovulacije. Ako nemamo ovulaciju, ne lučimo progesteron.

To znači da ako odlučite da uopšte nemate menstrualni ciklus, vi ne oponašate uslove u kojima se vaše telo nalazi tokom trudnoće, već dovodite telo u stanje hemijski kastrirane žene ili žene koja je uveliko ušla u menopauzu! Povrh svega toga, naš menstrualni ciklus se danas smatra petim ključnim znakom zdravlja! Kada uzimamo hormonsku kontracepciju, mi u potpunosti potiskujemo poruke putem kojih naš menstrualni ciklus pokušava da nam nešto kaže.

To je isto kao kad bi vam se u autu upalila lampica za ulje. Kad vozite noću, to svetlo vam smeta, pa vi uzmete papir i prelepite lampicu da vas više ne iritira. A u međuvremenu u autu imate sve manje i manje ulja, i samo je pitanje vremena kada će auto jednostavno stati.

Isto se dešava kada uzimate kontraceptivnu pilulu da prikrijete probleme s menstrualnim ciklusom. Time ste samo prikrili problem, ali ga niste rešili.

Pilula ništa ne rešava. Ako imate sindrom policističkih jajnika, endometriozu ili fibroide, oni će i dalje biti tu, samo će pilula maskirati simptome tih stanja. A veoma često, takva stanja će se još više pogoršati.

Kad god je moguće, treba pronaći uzrok koji vam stvara menstrualne tegobe, a ne samo prikriti simptome. Zapamtite, menstruacija je peti ključni znak ženskog zdravlja i putem tih tegoba, naše telo pokušava da nam kaže da nešto nije kako treba.

Osvrnuću se na još jednu rečenicu iz članka: „Stručnjaci takođe naglašavaju da prekid menstruacije ne utiče na budući fertilitet žene. Dr En Konoli kaže: ’Kad prestanete da uzimate hormone, oni se brzo izbace iz tela, a menstruacija se uspostavlja isto kao i pre nego što ste počeli da uzimate pilulu.’”

Ovo nije baš sasvim tačno. Sintetički hormoni iz pilule se zaista brzo izbacuju iz tela, međutim, telo žene sada treba da pokrene čitav jedan složen endokrinološki proces koji je bio ugašen onoliko dugo koliko je uzimala pilulu – a to se ne dešava uvek tako brzo. Štaviše, jedno istraživanje je pokazalo da je ženama bilo potrebno devet meseci da im se ponovo uspostavi redovan menstrualni ciklus.

Pored toga, poznato je da pod dejstvom pilule naše telo gubi brojne hranljive materije koje su od presudnog značaja za razvoj fetusa u ranoj trudnoći. To znači da ne bi ni trebalo da zatrudnite odmah nakon što prestanete da uzimate pilulu, čak i ako vam se fertilitet brzo povrati.

Veštački hormoni u piluli mogu da budu deo terapije neophodne nekim ženama, međutim, mislim da lekari moraju otvoreno da govore o mehanizmu delovanja pilule, i o tome kakav uticaj ona ima na naše zdravlje i sada, i u budućnosti.

Naš menstrualni ciklus je mnogo više od „dosadnog” mesečnog krvarenja.

 

Autor: Džesi Brebner

Prevela i priredila: Marija Stajić

Izvor: Your Menstrual Cycle Is More Than Just A Bleed

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *