Ponekad ipak postoji objašnjenje za neobjašnjivu neplodnost – drugi deo

U prvom delu objasnila sam sve stadijume tuge kroz koje sam prošla dok sam se borila sa tzv. neobjašnjivom neplodnošću. Ovo je drugi deo priče.

Lekari su nam rekli da je potrebno da godinu dana aktivno pokušavamo da zatrudnimo pre nego što možemo da potražimo medicinsku pomoć zbog nezatrudnjivanja, jer je takva uobičajena praksa. Za tih godinu dana, mi smo imali dva spontana pobačaja, a da nismo dobili nijedan odgovor na pitanja zašto nam se to dešava. Kada je prošlo tih godinu dana, bila sam uzbuđena jer sam konačno mogla da potražim pomoć!

Slepa dijagnoza koja je dovela do lečenja neplodnosti

Otišli smo kod reproduktivnog endokrinologa. Dao nam je da uradimo neke testove, postavio mi neka pitanja i ja sam najzad dobila dijagnozu – neobjašnjiva neplodnost! Drugim rečima, nisu imali pojma zašto ne mogu da održim trudnoću. Počeli smo s terapijama i doživeli još jednu godinu neplodnosti i još jedan spontani. Sada sam uveliko bila nestrpljiva, frustrirana i besna.

Lečenje neplodnosti je izuzetno iscrpljujuće i fizički i mentalno. Činilo mi se da se vozim na ludačkom roler-kosteru: čas sam visoko gore, čas skoro na dnu. Bilo je stresno i bolno, i zahtevalo je dosta vremena, a takođe i zaista mnogo novca. Nakon tri godine neobjašnjive neplodnosti, dotakla sam dno. I tada se desilo čudo: bebica se usadila i uspela je da se zadrži. Trudnoća je protekla uobičajeno i ja sam rodila zdravog dečaka.

Posle dugih razgovora, muž i ja smo se dogovorili da probamo da zatrudnimo još jednom kada je sin imao oko dve godine. Međutim, ovog puta smo rešili da ne idemo na terapije za lečenje neplodnosti. Umesto toga, počela sam da pratim cervikalnu sluz i bazalnu temperaturu, a koristila sam i LH trake za predviđanje ovulacije kako bih bolje razumela svoj ciklus. Zahvaljujući praćenju plodnosti, i uz pomoć ginekologa, uspeli smo da utvrdimo da mi je nivo progesterona toliko nizak da je nedovoljan da održi trudnoću. Eto, ipak postoji objašnjenje za našu neobjašnjivu neplodnost!

Dobila sam recept za suplement progesterona. Pratila sam ciklus i počela da uzimam progesteron određenog dana nakon ovulacije. Za sedam kratkih meseci ponovo sam bila trudna. Progesteron sam uzimala od 5. dana posle ovulacije i sve do 12. nedelje trudnoće. Posle još jedne uredne trudnoće, dobili smo divnu devojčicu.

Da li se kajem zbog terapija za lečenje neplodnosti? Nipošto. Kako bih mogla? Zahvaljujući njima sada imam divnog sina. Međutim, žao mi je što ranije nisam saznala za praćenje plodnosti i ovulacije. Zahvalna sam za terapiju zbog koje sam dobila sina, ali kasnije sam naučila da uopšte nisam morala da idem tim putem. Moje telo je bilo sposobno da stvori novi život – samo mu je bilo potrebno malo progesteronske podrške!

Naš zdravstveni sistem nije dobar

Ja sam odličan primer za još jedan razlog zbog kog naš zdravstveni sistem nije dobar. Zašto smo, zaboga, morali da čekamo godinu dana da bismo došli kod lekara? Ta godina donela nam je nerviranje, bes, razočaranje i očaj. Zašto mi niko nikada nije rekao za praćenje plodnosti i pokazao mi kako to da radim? Da sam ranije naučila kako da pratim svoj ciklus, mogla sam poštedeti sebe mnogo bola, sekiracije i novca!

Tri godine sam se borila s neplodnošću, a potom sam gledala kako dobre prijateljice i članovi porodice prolaze kroz istu patnju. Bilo je veoma bolno gledati kako neko koga voliš prolazi kroz bolno iskustvo koje si i sama osetila na svojoj koži. Zbog toga sam rešila da nešto uradim.

Nova tehnologija koja pomaže ženama

Praćenje cervikalne sluzi i temperature jesu dobre metode, ali možda nisu bile najbolje rešenje za mene i moje čudne cikluse. Budući da sam biolog po zanimanju, shvatila sam da se najtačniji način praćenja ovulacije mora zasnivati na merenju nivoa hormona.

Nivo hormona možemo odrediti u laboratoriji, ali zašto ne bi postojali testovi koje bi žene mogle da rade kod kuće? Danas pratimo broj koraka koje načinimo tokom dana, pratimo unos kalorija i glukoze – zašto ne bismo pratile i hormone koji učestvuju u ovulaciji? Znala sam da je tehnički moguće napraviti kućni test za praćenje svih hormonskih promena tokom ciklusa. Budući da se niko time nije bavio, osnovala sam preduzeće za uređaje za medicinsku dijagnostiku i posvetila se pravljenju testova za praćenje nivoa hormona.

Naš prvi proizvod, koji mi je veoma drag i važan zbog moje lične borbe s progesteronom, jesu test trake koje mere metabolite progesterona u urinu (Ovulation Double Check® tests). Ovaj test pomaže da potvrdimo da je zaista došlo do ovulacije, kao i da utvrdimo ukoliko postoji problem niskog nivoa progesterona. Najčešći uzrok neplodnosti jeste izostanak ovulacije. Nedovoljan nivo progesterona takođe je čest uzrok neobjašnjive neplodnosti i spontanih pobačaja. Zato se nadamo da će ovi testovi, kao i drugi na kojima radimo, pomoći ženama da prate ovulaciju i utvrde moguće uzroke neplodnosti.

Da živimo u savršenom svetu, parovi nikada ne bi dobili dijagnozu neobjašnjive neplodnosti. Međutim, postoji više različitih mogućih uzroka neplodnosti, a dobijanje prave dijagnoze može biti veoma skupo. Dobra vest je što je nauka u stanju da promeni tu paradigmu. Osmišljavanjem više kućnih alata za praćenje plodnosti, pomažemo parovima da upoznaju svoj ciklus i saznaju za moguće probleme, čime se smanjuju troškovi laboratorijskih pretraga i odlasci kod lekara. Naša misija jeste da na ovaj način pomognemo parovima.

 

Autor: Ejmi Bekli

Prevod: Marija Stajić

Izvor: Unexplained infertility is not always unexplainable

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *