Progesteronska insuficijencija: kad nizak progesteron dovede do velikih problema

U Sjedinjenim Američkim Država (kao i kod nas u Srbiji – prim. M.S.) najčešće se smatra da je predmenstrualni sindrom (PMS) sasvim normalna nus-pojava kod žena. Ako PMS stvara baš velike probleme, obično se prepisuje kontraceptivna pilula ili antidepresivi. Ali, šta ako vam kažem da PMS nije dijagnoza već zapravo simptom nečega što može biti veoma ozbiljno? Šta ako taj simptom – ako se ne leči – može da dovede do višestrukih spontanih pobačaja, postporođajne depresije, pa čak i kancera dojke ili endometrijuma?

Kao lekarski pomoćnik iz ginekologije i akušerstva, mogu vam reći da je PMS zapravo znak niskog progesterona, a nizak progesteron može imati brojne posledice po naše telo i plodnost. Dobra vest je da se nedostatak progesterona može nadomestiti (u nekim slučajevima čak i sasvim prirodno)! Da bismo shvatili kako nizak progesteron utiče na naše telo, prvo treba da razumemo ovarijalni ciklus.

Kako dobijamo progesteron

Žene se rađaju sa svim jajnim ćelijama koje će ikada imati. Međutim, svakog ciklusa samo jedna (a ponekad dve) jajna ćelija bude odabrana i obavijena folikulom koji luči estrogen. Kako folikul raste, luči sve više estrogena, sve dok nivo tog hormona ne dostigne maksimum. Potom se luči luteinizirajući homron (LH), koji daje znak jajniku da je došlo vreme za ovulaciju, te jajna ćelija izlazi iz jajnika. Prazan folikul odmah se pretvara u žuto telo (corpus luteum) i počinje da luči progesteron. Kako žuto telo raste, tako raste i nivo proizvedenog progesterona. Ako dođe do trudnoće, počinje lučenje humanog horionskog gonadotropina (hCG), hormona koji luči placenta nakon usadnje, i koji javlja jajniku da žuto telo treba da nastavi s lučenjem progesterona. Ako nema hCG-a, žuto telo atrofira, resorbuje se u našem telu i čitav proces kreće iznova.

Kako progesteron utiče na naše telo

Pošto smo naučile odakle dolazi progesteron, hajde da pogledamo kakav je njegov uticaj na naše telo. Progesteron je prirodni antidepresiv i sredstvo za opuštanje, a pomaže nam i da iskoristimo masno tkivo za energiju. Progesteron olakšava funkciju štitne žlezde, reguliše nivo šećera u krvi, štiti nas od kancera endometrijuma (sluznice u materici), a takođe može da nas zaštiti i od raka dojke. U trudnoći progesteron održava sluznicu, obezbeđuje hranljive materije za fetus i sprečava prevremen kontrakcije materice.

Šta se dešava kada imamo nizak progesteron?

Nedostatak progesterona može dovesti do pojave PMS-a, disfunkcije štitne žlezde, insulinske rezistencije, neredovnih ciklusa, infertiliteta, spontanog pobačaja, prevremenog porođaja i postporođajne depresije. PMS se sastoji od višestrukih negativnih simptoma koji se mogu javiti bilo kada nakon ovulacije i mogu se nastaviti i za vreme menstruacije. Nedovoljna količina progesterona dovodi do smanjenja endorfina u mozgu. Endorfini su jedinjenja koja ublažavaju bol i stvaraju osećaj sreće, stoga je odsustvo endorfina povezano sa emocionalnim simptomima, kao što su iritabilnost, epizode plača, bes i depresija.

Fizički simptomi niskog progesterona mogu biti osetljive grudi, nadutost, povećanje telesne mase, želja za ugljenim hidratima (uključujući i čokoladu), glavobolja, malaksalost, nesanica ili grčevi u karlici. Ovi simptomi se mogu javiti već na sam dan ovulacije i trajati i za sve vreme krvarenja. Ako je progesteron veoma nizak, ili se poklopi i s prikrivenom depresijom, PMS se može pretvoriti u predmenstrualni disforični poremećaj (Pre-Menstrual Dysphoric Disorder – PMDD). PMDD je ozbiljna depresija koja, u retkim slučajevima, može dovesti i do zlostavljanja dece, pa čak i do ubistva. U većini slučajeva, neophodno je prepisati antidepresive. Međutim, takva terapija je nedovoljna ako se istovremeno ne utvrdi i nivo progesterona, a potom, po potrebi, i nadomesti suplementacijom.

Kako da znamo da li imamo nizak progesteron?

Znaci niskog progesterona mogu se videti na ženskom menstrualnom ciklusu. Jedan takav znak jeste braonkasto krvarenje u tragovima (tzv. spoting) na kraju menstrualnog krvarenja (tri ili više dana braonkastog spotinga na kraju menstruacije). U druge znake spadaju više od dva dana braonkastog spotinga pre početka menstruacije ili lutealna faza (druga polovina ciklusa, nakon ovulacije) koja traje manje od 10 dana. Praćenje ciklusa nekom metodom praćenja plodnosti (MPP) pomaže nam da uočimo te znake i primetimo obrasce, uz pomoć licenciranog edukatora ili instruktora.

Nizak progesteron i problemi u trudnoći

Nizak progesteron je takođe faktor rizika za komplikacije u trudnoći. Nakon začeća, novi život putuje kroz jajovod i usađuje se u sluznicu materice za 6–9 dana. Ako je lutealna faza kraća od 10 dana, embrion neće moći da se usadi i biće izbačen zajedno s menstrualnom krvi. Ovakav rani spontani pobačaj, koji se desi pre nego što žena uopšte sazna da je trudna, često se naziva „biohemijska trudnoća.” Spontani pobačaj može se desiti i kasnije u prvom trimestru ako žena ima nizak progesteron i slab rad sekretornih žlezda u sluznici, usled čega dođe do izgladnjivanja fetusa pre nego što se placenta dovoljno razvije da može da preuzmu ulogu hranjenja bebe. Ako se progesteron ne suplementira tokom čitave trudnoće, može doći do prevremenog porođaja, što znači da se beba rađa prerano. Nakon porođaja, nizak progesteron takođe može biti razlog za pojavu postoporođajne depresije.

Da li kontraceptivna sredstva mogu da reše nedostatak progesterona?

Prilikom specijalizacije, koja je bila deo tradicionalne medicinske obuke, govorili su mi da je kontraceptivna pilula lek za neredovne cikluse i PMS. Međutim, nakon što sam godinama gledala kako takva terapija ne daje rezultate, otkrila sam holistički pristup ženskom zdravlju zahvaljujući NaPro tehnologiji (Natural Procreative Technology). Shvatila sam da taj „lek” u vidu kontraceptivna pilule zapravo može da bude veoma opasan.

Kad žena ima nizak progesteron, kod nje se javlja tzv. estrogenska dominacija. Ako joj prepišemo kontraceptivnu pilulu, koja joj tokom čitavog meseca daje konstantu dozu veštačkog estrogena, time ćemo joj zapravo još više povećati nivo estrogena. Osim toga, mnoge žene ne podnose dobro veštački progestin u kontraceptivnoj piluli – sintetički hormon koji oponaša progesteron. Stoga, ovakva terapija može dovesti ne samo do neželjenih simptoma kao što su povećanje telesne mase, mučnina, glavobolje, depresija i smanjena polna želja, već može povećati i rizik od kancera dojke i endometrijuma zbog izrazito visoke estrogenske dominacije.

Kako da lečimo nizak progesteron bez kontraceptivne pilule?

Lečenje niskog progesterona nije komplikovan proces, ali postoji nekoliko važnih detalja vezanih za vrstu terapije i vreme kada je treba prepisati. Prvo, progesteron koji se koristi za suplementaciju mora biti bioidentičan (istovetan prirodnom progesteronu). Ako lekar utvrdi da je ženi neophodna suplementacija progesteronom, može se desiti da joj prepiše sintetički hormon progestin (koji nije isto što i progesteron). Lekari koji su obučeni za metode praćenja plodnosti odabraće bioidentični oblik progesterona, koji je zapravo veoma lako dostupan i nije skup. Dostupan je u obliku pilule. Kada se daje kao injekcija, apoteke ga uglavnom pripreme u uljanom rastvoru, a galenske apoteke mogu ga pripremiti i u tačno prepisanim koncentracijama. Korišćenje bioidentičnog progesterona obezbeđuje valjanu prirodnu zamenu za ono što našem telu nedostaje.

Drugo, važan je i način primene, tj. korišćenja. Većina žena može da ga uzima oralno, dok se kod nekih na taj način ne postiže dovoljna apsorpcija u telu, te žena i dalje ima nizak progesteron. Kod drugih žena mogu se javiti neželjena dejstva kao što je mučnina, malaksalost ili glavobolja. U tom slučaju, rešenje je najčešće da se progesteron primenjuje vaginalno, i to pre spavanja. Ako kod žene postoji visok rizik od neželjenih događaja kao što su spontani pobačaj ili postporođajna depresija, ili ako je nivo progesterona prenizak, najčešće je potrebno prepisati injekcije.

Kada treba uzimati progesteron

Na kraju, kad govorimo o terapiji progesteronom, važno je reći da ona mora biti prilagođena svakoj ženi i primenjena u određenom delu ciklusa. Terapija sintetičkim progesteronom podrazumeva statičko doziranje tokom čitavog meseca. Međutim, budući da se u prirodnom ciklusu progesteron luči samo nakon ovulacije, suplementaciju progesteronom treba primeniti u istom periodu. Da bi žena znala u kom delu ciklusa se nalazi, najbolje je da prati svoj ciklus pomoću neke od mnoštva proverenih i pouzdanih metoda za praćenje plodnosti.

Obično se bioidentični progesteron prepisuje svako veče, od 3. do 12. dana nakon ovulacije, međutim lekar koji se bavi NaPro tehnologijom odrediće dozu za svaku ženu, kao i tačan period kada treba da je uzima, i  to na osnovu laboratorijskih nalaza i u zavisnosti od oblika u kom se uzima. Takođe, lekar će tokom narednog ciklusa ponovo proveriti nivo progesterona kako bi bio siguran da je prepisana odgovarajuća doza. Ako je žena trudna, njen NaPro lekar proveravaće nivo prirodnog progesterona svake druge nedelje trudnoće. Suplementacija će zavisiti od laboratorijskih rezultata i od toga u kojoj nedelji trudnoće se nalazi. Progesteron treba suplementirati samo do fiziološkog nivoa tog hormona.

Drugi načini za rešavanje problema niskog progesterona

Postoje i druge mogućnosti da se na prirodan način poveća nivo progesterona koji jajnici luče, uključujući i upotrebu bioidentičnog hCG-a, kao i lako dostupnih vitaminskih suplemenata. Međutim, za dugotrajno zdravlje važno je otkriti pravi uzrok ovarijalne disfunkcije (nedovoljne funkcije, tj. rada jajnika). Potrebno je analizirati i druge hormone (LH, FSH i androgene), zatim ishranu, kao i stanje štitne i nadbubrežne žlezde, sistema za varenje, pa čak i uraditi genetske analize. Svi naši telesni sistemi međusobno su povezani, te stoga nepravilan rad jednog sistema može se umnogome odraziti i na našu plodnost.

Za sve žene kojima je cilj istinsko isceljenje, a ne prikrivanje veštačkim hormonima, važno je da odaberu lekara koji je obučen za metode praćenja plodnosti i upućen u protokole NaProTechnology[1] za koje je dokazano da omogućavaju višegodišnje poboljšanje fertiliteta.

Ako patite od PMS-a, ili ste ranije imali spontane pobačaje, primećujete previše dana braonkastog spotinga pre ili posle menstruacije, ili imate prekratku lutealnu fazu, izuzetno je važno da proverite nivo progesterona. Naučite kako da pratite ciklus metodom praćenja plodnosti uz licenciranog edukatora i upotrebite ove informacije da proširite znanje i unapredite zdravlje.

 

Ovaj članak je edukativan i nije zamena za lekarski savet, niti služi za prepisivanje terapije. Da biste dobili terapiju, obratite se svom lekaru.

 

Autor: Alison Jung

Prevod: Marija Stajić

Izvor: Progesterone Deficiency: How Too Little Progesterone Can Mean Big Problems

 

[1] U Srbiji, nažalost, nema lekara obučenih za ovaj način lečenja. Nama najbliže klinike za NaPro tehnologiju nalaze se u Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj. Više informacija na linku http://fcce.eu/.

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *