Razgovor o hormonskoj kontracepciji – postoje li bolje opcije za žene?

Nedavno sam gostovala na Jutjub kanalu psihologa Sanje Stanković. Sanja ima dugogodišnje iskustvo u radu s ljudima različitog uzrasta i pola, tako da veoma dobro zna koja pitanja ih najviše muče. Jedno od tih pitanja tiče se i polnosti, a s tim u vezi je i pitanje hormonske kontracepcije.

U prvom delu razgovora pomenule smo vrste hormonske kontracepcije (pilula, spirala, flaster, injekcija…) i objasnile njihov način upotrebe. Zatim smo govorile o zdravstvenim aspektima upotrebe veštačke kontracepcije – neželjenim dejstvima i rizicima koje veštački hormoni izazivaju. Govorile smo i o čestim zabludama vezanim za upotrebu ovih sredstava koje, nažalost, čujemo i od lekara. Takođe smo se dotakle i problema vezanih za upotrebu ove vrste kontracepcije u hrišćanskom braku.

Prvi deo razgovora dostupan je ovde:

 

U drugom delu govorile smo o načinu na koji hormonski kontraceptivi sprečavaju trudnoću, kao i da li je za naše telo dobro da se u potpunosti zaustavi mesečni ciklus samo zato da ne bismo zatrudnele, ili – u slučaju kada se hormonska kontracepcija koristi za ublažavanje tegoba vezanih za mesečni ciklus – da li veštačkim hormonima samo prikrivamo simptome, a zapravo ne rešavamo uzrok koji je te tegobe i izazvao. Rekle smo i zašto je upotreba veštačkih hormona za kontrolu rađanja sporna s duhovne strane gledišta. Na drugom kraju spektra su žene koje žele da zatrudne a ne mogu – s tim u vezi, pričale smo o tome da li za žene koje žele da zatrudne postoje bolja i zdravija rešenja od veštačke oplodnje, kao što je npr. restorativna reproduktivna medicina.

Razgovarale smo o metodama praćenja plodnosti, prednostima i koristi tih metoda za sve žene, bez obzira na uzrast i trenutnu fazu u reproduktivnom životu – zašto je praćenje plodnosti važno za svaku ženu, bez obzira na to da li ona želi da zatrudni ili da odloži trudnoću, ili nema partnera već želi da ima uvid u svoje zdravstveno stanje. Dotakle smo se i „složenosti“ metoda za praćenje plodnosti: da li je to naporno ili zahtevno, da li je potrebno neko medicinsko predznanje da bi žena pratila svoj ciklus, koliko brzo se stiče navika svakodnevnog praćenja cervikalne sluzi i slično.

Drugi deo razgovora dostupan je ovde:

 

Svoje iskustvo o upotrebi hormonske kontracepcije možeš podeliti s nama u polju za komentar ispod ovog teksta ili ga poslati putem formulara za kontakt, s napomenom da li želiš da se objavi ili ne. Važno je da pričamo o našem zdravlju i da pronađemo najbolja rešenja za svaku ženu.

Marija Stajić

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *