Tri dobra znaka fertiliteta koja često smatramo nepoželjnim

Žene koje primenjuju neki metod praćenja plodnosti znaju da naš ciklus skoro nikad nije statičan: ženski hormoni stalno rastu i padaju, i izazivaju mnoštvo simptoma, kao što su grčevi, krvarenje usred ciklusa i bolne grudi.

Sve to može biti zbunjujuće ako žena ne zna zašto se to dešava, budući da mnoge devojke i žene i dalje nisu upoznate s praćenjem plodnosti i svojim mesečnim ciklusom. Srećom, zahvaljujući velikom broju istraživanja proteklih nekoliko decenija, danas znamo kako radi ženski reproduktivni sistem, zašto se javljaju simptomi poput gorenavedenih, i kako nam metode praćenja plodnosti mogu pomoći da ih ublažimo.

Većina žena zna da menstruacija obično traje 3–7 dana, i da se za to vreme iz materice izbacuje sluznica ukoliko nije došlo do trudnoće. Sluznica se izgrađuje tokom prethodnog ciklusa i priprema se da prihvati embrion nakon oplodnje.

Kada ne dođe do trudnoće, žena očekuje da dobije menstruaciju otprilike 28 dana (ili do 35 dana) nakon prethodne menstruacije – a s njom očekuje i pojavu onih dosadnih simptoma. Ukoliko prati svoj ciklus pomoću neke metode praćenja plodnosti, uz obučenog, licenciranog edukatora, naučiće kada može da očekuje da se ti simptomi jave, kao i kako može da ih ublaži.

1. Bol u vreme ovulacije

Naš ciklus je mnogo više od samog krvarenja. Najvažniji događaj u ženskom ciklusu zapravo je ovulacija, kada se jajna ćelija otpušta iz jajnika i ulazi u jajovod. Često se misli da se to dešava oko 14. dana ciklusa, međutim istraživanja su pokazala da samo 30% žena ovulira između 10. i 17. dana ciklusa. Vreme ovulacije utiče na dužinu ciklusa – ako se ovulacija desi kasnije, i ceo ciklus tog meseca trajaće duže. Prilikom oslobađanja jajne ćelije iz folikula, dolazi pucanja zida jajnika, što može malo da zaboli. Osim toga, žena može osetiti bol i zbog mišićnih kontrakcija u jajovodu, čija je uloga da pomognu jajnoj ćeliji na putu ka materici. Taj bol može biti kratkotrajno žiganje ili grčevi koji traju nekoliko sati, pa čak i dva dana. Bol u vreme ovulacije, poznat i kao mittelschmerz  („bol u sredini” na nemačkom), u principu nam ne ometa svakodnevne aktivnosti i obično nije povod za brigu.

2. Periovulatorno krvarenje

Spoting (blago krvarenje) za vreme ovulacije, nazvano „perivoulatorno krvarenje”, takođe nije razlog za zabrinutost. To je još jedna nus-pojava oslobađanja jajne ćelije i pucanja zida jajnika. Kada pratimo ciklus pomoću biomarkera, kao što je cervikalna sluz ili bazalna temperatura, mi znamo kada je do ovulacije došlo i možemo da potvrdimo da je to blago krvarenje normalno.

3. Bolne grudi

Žene se često žale na bolne ili otečene grudi poslednjih sedam dana ciklusa, tj. pred menstruaciju. Estrogen, koji dostiže svoj maksimum na sredini ciklusa, dovodi do širenja kanala u dojkama, dok progesteron, čiji nivo raste nakon ovulacije, dovodi do oticanja mlečnih žlezda, pripremajući tako naše telo za trudnoću. Žene koje imaju ovaj simptom mogu nositi grudnjak (mekani, sportski) čak i tokom noći radi bolje potpore, a savetuje se i da nedelju dana pre menstruacije ograniče unos kofeina, alkohola i masne, slane hrane, kao i da uzimaju vitamin E i magnezijum kako bi ublažile ove simptome.

Žene takođe mogu imati i česte promene raspoloženja, nadutost, i oštrije čulo mirisa. Svi ti simptomi povezani su s naglim skokom hormona koji pokreće ovulaciju, i u potpunosti su normalni. Kada bolje razumemo zašto se dešavaju i šta znače, nećemo ih više posmatrati kao tegobu od koje unapred zaziremo već kao znak da se naš ciklus odvija kako treba.

Praćenje ciklusa ne podrazumeva samo da u kalendaru ubeležimo prvi dan ciklusa i čekamo da se krvarenje ponovi narednog meseca. Naprotiv, to je poseban način na koji pratimo znake koje nam telo daje – uključujući i bol u vreme ovulacije koji ponekad ume da bude dosadan – kako bismo saznale šta se dešava u njemu. Ti simptomi nam daju sliku našeg reproduktivnog, ali i opšteg zdravlja, i to počev još od puberteta.

Američki koledž akušera i ginekologa izjavio je sledeće: „Utvrđivanje abnormalnih menstrualnih obrazaca u adolescenciji može da pomogne pri ranom otkrivanju mogućih zdravstvenih problema u odraslom životnom dobu.” Praćenje ciklusa ne treba odlagati do doba kada žena stupi u intimne odnose, jer ono i pre toga ima važnu ulogu u njenom reproduktivnom zdravlju.

Kad nešto nije kako treba, na primer, ako se ispostavi da je jak bol u PMS-u posledica sindroma policističnih jajnika, lekari koji su upoznati s metodama praćenja plodnosti mogu da preporuče najbolji način da se reši uzrok koji nam izaziva te tegobe, a ne da se simptomi samo maskiraju ili da se spreči ovulacija, kao što je slučaj kada uzimamo hormonsku kontracepciju (npr. pilulu). Integrativni, holistički pristup rešavanju ovakvih problema ne nosi sa sobom neželjene posledice, kao što to radi pilula: upotreba pilule naročito u pubertetu povezana je s povećanim rizikom za depresiju. I, naravno, metode praćenja plodnosti mogu pomoći ženi i da zatrudni.

Međutim, kada devojke počinju da prate ciklus pomoću neke od više metoda koje su nam na raspolaganju, važno je da zapamte da postoji određeni raspon onoga što se smatra normalnim obrascem krvarenja i simptoma povezanih s menstruacijom. Ti obrasci i simptomi razlikuju se od jedne žene do druge. Što se pre upoznamo s našim obrascem, to ćemo pre biti u stanju da zajedno s lekarom donosimo zdrave odluke o svom telu, i sada i u budućnosti, oslanjajući se na podatke koje smo dobili prateći svoj ciklus.

 

Autor: Lindzi Šlegel

Prevod: Marija Stajić

Izvor: 3 Healthy Signs of Fertility That Are Often Treated As Bad

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *