Забрињавајућа веза између бакарне спирале и бактеријске вагинозе

Стручна медицинска рецензија чланка у оригиналу: Patricia Jay, MD

Кад говоримо о методама за контролу зачећа, бакарна спирала често се сматра безбеднијом алтернативом антибеби пилули јер не садржи хормоне. Међутим, иако неко средство не садржи хормоне, то не значи и да је сасвим безбедно за наше тело. Све је више доказа који указују на то да су жене које су користиле бакарну спиралу у већем ризику од бактеријске вагинозе (поред других озбиљних проблема).

Шта је бакарна спирала?

Бакарна спирала је мали уметак у облику слова Т који гинеколог поставља у материцу жене ради спречавања зачећа. Она постепено отпушта јоне бакра у материцу, који умртвљују сперматозоиде и на тај начин спречавају оплодњу. Када се правилно постави, бакарна спирала може спречавати трудноћу и до 12 година.

За многе жене, бакарна спирала је безбеднија опција контрацептивној или антибеби пилули јер не испушта вештачке хормоне у тело жене. Међутим, бакарна спирала такође доноси ризике и нежељене последице. Осим што може изазвати продужено и обилније крварење, употреба бакарне спирале доведена је у везу са запаљенском болести мале карлице, болом у леђима, као и болом приликом полног односа. Такође је повезана и са симптомима тровања тешким металима, у које спадају умор, мучнина, иритабилност, расејаност и др. У ретким случајевима дешава се да бакарна спирала срасте са зидом материце или да мигрира у друге делове тела уколико није правилно постављена [1]. То може довести до мноштва других проблема, а може се десити и да је у том случају неопходно одстранити спиралу хируршким путем.

Поред тога, новија истраживања успоставила су везу између бакарне спирале и повећаног ризика од бактеријске вагинозе [2].

Шта је бактеријска вагиноза?

Бактеријска вагиноза се јавља када „лоше” бактерије поремете популацију природних „добрих” бактерија (Lactobacillus) у вагини. То је најчешће вагинално стање код жена старости 15–44 [3]. Уобичајени симптоми су бол, неугодан осећај или свраб у вагини, пецкање приликом мокрења и непријатан мирис секрета који подсећа на мирис рибе, као и сивкаста, бела или зелена боја вагиналног секрета.

Бактеријску вагинозу може изазвати све што ремети вагиналну флору, укључујући и вагинално испирање, први полни однос код девојака, полни односи између жена или односи с више сексуалних партнера. У појединим случајевима, вагиналну флору може пореметити и нешто наизглед безазлено, као што је миришљави сапун или топла купка с миришљавим гелом за мехуриће. Пушење је још један фактор који повећава ризик од бактеријске вагинозе [2].

Да ли БВ спада у полно преносиве болести?

Иако је у питању вагинална инфекција, бактеријска вагиноза се не убраја у полно преносиве болести (ППБ). Она јесте повезана са сексуалном активношћу јер нови партнер или више различитих партнера уносе стране бактерије у вагинални предео, што може пореметити флору и изазвати бактеријску вагинозу. Жене с бактеријском вагинозом подложније су другим ППБ, укључујући и ХИВ, а такође су у ризику од инфекције након хируршког абортуса и хистеректомије [2].

Поред тога, жене с бактеријском вагинозом имају већу вероватноћу да ће добити запаљенску болест мале карлице, што може озбиљно нашкодити репродуктивним органима жене и доведена је у вези с неплодношћу. Бактеријска вагиноза је повезана и с већим ризиком од спонтаног побачаја, превременог порођаја и повишене температуре у постпарталном периоду (после порођаја) [2].

БВ се често враћа

Ако сте једном у животу имале БВ, вероватно ћете је имати још неки пут. Уобичајени третмани лече БВ у чак 85% жена за месец дана, па ипак 50% тих жена поново ће добити БВ у наредних шест месеци [3]. Према једној студији из 2021, „фактори укључујући и присуство биофилма повезаног с бактеријском вагинозом, неуспешно поновно насељавање вагине лактобацилима, поновна инфекција након односа с нелеченим партнером и мноштво других генетских и/или имунолошких фактора такође доприносе враћању бактеријске вагинозе” [3].

БВ се најчешће лечи антибиотицима, а током лечења препоручује се уздржање од полних односа. Исхрана богата пробиотицима такође помаже да се ублаже симптоми и спречи поновно јављање БВ.

Веза између БВ и бакарне спирале

Друга студија из 2021. открила је да су жене које користе бакарну спиралу имале „28% већи ризик од бактеријске вагинозе у поређењу са женама које или не користе никакву контрацепцију или користе неки други нехормонски метод” [4]. С обзиром на могуће штетне дугорочне последице бактеријске вагинозе, не бисмо смели да занемаримо везу између бакарне спирале и БВ.

Сасвим је логично да ће уметање страних предмета у наш деликатни репродуктивни систем пореметити танану равнотежу вагиналне флоре. Међутим, постоје и други чиниоци који могу појачати везу између бактеријске вагинозе и бакарне спирале.

Обилно крварење и претеран раст бактерија

Примера ради, познато је да бакарна спирала изазива обилније менструално крварење. Током нормалне менструације, добре бактерије привремено су потиснуте, а лоше се привремено умножавају. Бакарна спирала може изазвати појачано крварење, нарочито током прве године коришћења, чиме се потенцијално додатно потискује број добрих бактерија.

Изузетно занимљива веза између бактеријске вагинозе и бакарне спирале утврђена је у студији из 2017. године са Медицинског факултета Универзитета у Вашингтону [5] која је открила да се бактерије (нарочито E.coli) хране бакром, што може подстаћи раст броја лоших бактерија и довести до бактеријске вагинозе.

Да закључимо

Премда се често рекламира као безбедније контрацептивно средство јер не уноси вештачке хормоне у наше тело, бакарна спирала ипак има многа забрињавајућа нежељена дејства. Поред обилнијег крварења, повећаног ризика од запаљенске болести мале карлице и симптома сличним симптомима тровања тешким металима, жене које размишљају о овом средству за контрацепцију морају бити свесне везе између бакарне спирале и бактеријске вагинозе.

Сваки облик контрацепције има неке мане, што је и очекивано јер се тим средствима ремети природан ритам нашег тела. Једини начин да избегнемо нежељена дејства контрацептивних средстава јесте да их уопште и не користимо, била она хормонска или не. Ако тражите начин да избегнете или одложите трудноћу без додатних ризика по здравље и без нежељених споредних дејстава, распитајте се о методама за праћење плодности (Fertility Awareness Methods, FAM) заснованим на доказима. Док будете пратиле јединствени циклус свог тела помоћу одабраног метода за праћење циклуса, имаћете не само активну улогу у свом репродуктивном здрављу и плановима већ ћете и стећи увид у своје здравље, а то је вештина коју вам ниједно средство нити пилула не може дати.

 

Извор: The troubling link between the copper IUD and bacterial vaginosis 

Превод: Марија Стајић

 

Литература:

[1] Aydogdu O, Pulat H. Asymptomatic far-migration of an intrauterine device into the abdominal cavity: A rare entity. Can Urol Assoc J. 2012 Jun;6(3):E134-6. doi: 10.5489/cuaj.11100. PMID: 22709887; PMCID: PMC3377742.

[2] Ellington, Kelly DNP, APRN, WHNP-BC, RNC-OB; Saccomano, Scott J. PhD, RN, GNP-BC. Recurrent bacterial vaginosis. The Nurse Practitioner 45(10):p 27-32, October 2020. | DOI: 10.1097/01.NPR.0000696904.36628.0a

[3] Vodstrcil, L.A., Muzny, C.A., Plummer, E.L. et al. Bacterial vaginosis: drivers of recurrence and challenges and opportunities in partner treatment. BMC Med 19, 194 (2021). https://doi.org/10.1186/s12916-021-02077-3

[5] Peebles K, Kiweewa FM, Palanee-Phillips T, Chappell C, Singh D, Bunge KE, Naidoo L, Makanani B, Jeenarain N, Reynolds D, Hillier SL, Brown ER, Baeten JM, Balkus JE; MTN-020/ASPIRE study team. Elevated Risk of Bacterial Vaginosis Among Users of the Copper Intrauterine Device: A Prospective Longitudinal Cohort Study. Clin Infect Dis. 2021 Aug 2;73(3):513-520. doi: 10.1093/cid/ciaa703. PMID: 32505132; PMCID: PMC8326546.

[5] Eun-Ik Koh, Anne E Robinson, Nilantha Bandara, Buck E Rogers, Jeffrey P Henderson. Copper import in Escherichia coli by the yersiniabactin metallophore system. Nature Chemical Biology, 2017; DOI: 10.1038/nchembio.2441

Овде напишите коментар уколико желите

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *