Основе праћења плодности – естроген

Стручна медицинска рецензија чланка у оригиналу: Lester A. Ruppersberger, DO, FACOOG

Шта знате о естрогену? Можда сте чуле да је он део терапије замене хормона, а можда и саме имате дијагнозу синдрома полицистичних јајника (PCOS) па су вам рекли да имате „доминантан естроген.” У овом чланку научићемо шта је естроген, која му је улога и с чим је повезан – с трудноћом (и неплодношћу), синдромом полицистичних јајника, хормонском контрацепцијом и раком дојке.

Шта је естроген

Естроген је хормон који се природно лучи у телу и жена и мушкараца, премда га жене луче много више током живота него мушкарци. Код жена, естроген највише луче јајници све до менопаузе, док знатно мање количине естрогена луче дојке, јетра, надбубрежне жлезде и масне ћелије.

Женско тело лучи неколико типова естрогена у различитим фазама живота: естрон (E1), естрадиол (E2) и естриол (E3). Естрадиол (E2) је најчешћи тип код жена у репродуктивном добу. Естриол (E3) се лучи скоро искључиво током трудноће. После менопаузе преовлађује тип естрогена који се назива естрон (E1).

Шта естроген ради током репродуктивног доба

Како се девојчице приближавају пубертету, све већи нивои естрогена покрећу процес полног сазревања што се види по томе што груди почињу да им расту, појављују се и стидне длачице (што углавном регулише тестостерон), а долази и до промена у грађи костију (ширење бокова). Естроген је одговоран и за раст и сазревање вагине (роднице), материце и јајовода.

У репродуктивном периоду, естроген игра кључну улогу у регулисању менструалног циклуса. У првој половини циклуса, до овулације, нивои естрогена су високи. Кад естроген достигне највиши ниво, подстиче се лучење најплодније цервикалне слузи (налик на беланце), што је један од три неопходна услова за зачеће. Поред тога, естроген подстиче цикличан раст слузнице у материци (ендометријума) након што је претходна слузница изашла из материце као менструално крварење. Естроген је важан и у трудноћи, а има и значајну улогу у полном узбуђењу код жена која још није сасвим објашњена [1].

Како се жена приближава менопаузи, појављују се и први знаци смањеног естрогена – напади врућине и вагинална сувоћа, свраб и пецкање. Исто тако, многе жене примете вагиналну сувоћу и осетљивост непосредно након порођаја, када такође долази до наглог пада естрогена (после великог скока пред сам порођај). Премда конвенционална терапија замене хормона носи и неке значајне ризике, биоидентични хормони који се женама преписују због одређених симптома и то у безбедним и делотворним дозама могу ублажити неке честе нелагодне симптоме перименопаузе (ипак, треба имати на уму да чак и биоидентични естроген, као и синтетички, може повећати ризик од рака дојке) [2].

Естроген и трудноћа

У трудноћи естроген достиже рекордне нивое. Док јајници иначе луче естрадиол (Е2), током трудноће постељица лучи естроген највише као естриол (E3). У раној трудноћи, естроген који луче јајници подстиче раст постељице, а потом постељица постепено и сама почиње на лучи естроген (као естрон). Др Џолин Брајтен је овде подробно објаснила да естроген поручује мајчином телу да повећа доток крви у материцу због бебе која расте, а такође даје сигнал и бебиним органима да се развијају [3]. Касније у трудноћи, естроген поручује ћелијама у мајчиним дојкама да је време да почну с производњом млека.

Естроген је такође одговоран за то што трудница „блиста”, али и за појаву мелазме (тамних подручја дисколорације на кожи) у трудноћи.

Шта још естроген ради у женском телу

Поред улоге у репродуктивном систему, естроген има далекосежно дејство на читаво тело. Према Медицинској школи Универзитета Џонс Хопкинс, естроген утиче и на „уринарни тракт, срце и крвне судове, кости, дојке, кожу, косу, слузокожу, мишиће карлице и мозак.” Оснивач NaPro технологије др Томас Хилгерс пише у својој књизи The NaProTechnology Revolution: Unleashing the Power in a Woman’s Cycle да естроген утиче на кардиоваскуларни систем тако што подиже ниво „доброг холестерола” (HDL) а смањује ниво „лошег” (LDL). У серији чланака Зашто је женама потребан месечни циклус, портал Natural Womanhood проучио је и утицај естрогена на мозак, срце, мишићно-скелетни и имуни систем.

Превише естрогена

Превише естрогена у телу, нарочито кад притом имамо и мањак других полних хормона као што је прогестерон, назива се естрогенска доминација или доминантни естроген, и има озбиљне последице по женско здравље. Код жена са PCOS-ом, најчешћим узроком неплодности код жена, већа је вероватноћа и за доминантан естроген. Штавише, управо је претерана производња естрогена у јајницима узрок настанка превеликог броја фоликуларних цисти, због чега се то и назива синдром полицистичних јајника.

Нижи нивои естрогена могу изазвати неплодност, али и превисоки нивои такође могу бити повезани с неплодношћу уколико естроген остаје повишен током читавог циклуса – као што је случај код PCOS-а – због поремећаја овулације или зато што жена уопште и нема овулацију. Доминантан естроген у комбинацији с ниским прогестероном такође је повезан с неплодношћу. Нажалост, доминантан естроген такође је доведен у везу и с канцером дојке и ендометријума.

Доминантан естроген се понекад среће и код жена са ендометриозом.

Премало естрогена

Жене могу имати нижи естроген због неколико разлога: налазе се у постменопаузи, имају поремећај исхране, активно се баве спортом и имају хипоталамичку аменореју, узимају хормонску контрацепцију или су под ужасно великим стресом.

Др Џолин Брајтен сажето је објаснила негативне последице превише ниских нивоа естрогена: „Низак естроген повезан је с нижом плодношћу и повећаним ризиком од спонтаног побачаја, а може бити и препрека за затрудњивање.” Сасвим је логично да инфертилитет буде повезан с ниским естрогеном јер је естроген неопходан за лучење најплодније цервикалне слузи, тј. слузи која подсећа на беланце и која омогућава сперматозоидима да преживе и дођу до јајне ћелије. Без плодне слузи, сперматозоиди су заробљени у вагини и не могу доћи до јајовода.

Вештачки естроген из хормонске контрацепције

Примарна улога хормонске контрацепције (која доспева у тело било путем пилуле, фластера или прстена) јесте да заустави овулацију, при чему највећи део посла обично обавља прогестин, вештачки облик прогестерона. Прогестин има бројна лоша нежељена дејства и притом ниједно од многих повољних дејстава природног прогестерона. Кад говоримо о заустављању овулације, синтетички естроген се додаје у контрацептивно средство углавном као покушај да се ублажи прегршт негативних дејстава синтетичког прогестина.

Међутим, и синтетички естроген изазива неке проблеме. Естроген који се узима орално (таблетом) носи ризик од рака дојке, а истраживања указују и на то да синтетички естроген може да наштети здрављу микробиома [4]. Осим тога, док природни естроген у телу директно штити кости, истраживања су показала да су жене које узимају хормонску контрацепцију, чак и оне млађе, изложене повећаном ризику од прелома костију у раним репродуктивним годинама, као и од остеопорозе у каснијем добу. Сматра се да је то због тога што хормонска контрацепција непрекидно лучи у тело мале количине вештачког естрогена, због чега наше тело не добија цикличне високе нивое естрогена приликом редовне и нормалне овулације.

Синтетички естроген у хормонској контрацепцији још је проблематичнији за жене са PCOS-ом којима се рутински нуди хормонска контрацепција као опште решење за симптоме које осећају. Као што смо већ писали у чланку на порталу Natural Womanhood: „Хормонска контрацепција или други вештачки хормони су општеприхваћен третман за PCOS. Нажалост, ако жена има инсулинску резистенцију, хормонска контрацепција може додатно да јој повећа ниво кортизола (повећавајући тако и ризик од срчаног и можданог удара), погорша естрогенску доминацију (повећавајући тако и ризик од канцера) и повећа ризик од депресије.

Естроген и рак дојке

Превелики нивои естрогена у телу повећавају ризик од рака дојке. Према Фондацији Морер, организацији која пружа едукацију о раку дојке, „80% свих канцера дојке расте онолико колико естрогена доспева у тело, што је познато као хормонска сензитивност рака дојке. Веома је важно утврдити овај фактор јер се ти канцери могу делотворно лечити ограничавањем нивоа естрогена у телу.” Лекови за ову врсту канцера обично „или снижавају ниво естрогена или спречавају да естроген делује на ћелије канцера у дојкама”, тврди Америчко друштво за канцер.

Нажалост, многе организације које подижу свест и образују јавност о факторима ризика од рака дојке не указују на доказану везу између хормонске контрацепције и рака дојке. Жене имају право да буду упознате са свим чињеницама пре него што почну да користе хормонску контрацепцију јер не могу донети најбољу одлуку за себе ако им се не предоче овакве информације.

Веза између ризика од рака дојке и смањеног естрогена

Иако је трудноћа период драстично повећаног нивоа естрогена (додуше, само привремено), истраживања показују да трудноћа смањује општи ризик од рака дојке током животног века жене и то из неколико разлога, које смо навели овде. Додаћемо да жене које прву трудноћу изнесу пре 30. године имају највећу заштиту од канцера, тврди Национални институт за канцер.

Други начини за смањење ризика од рака дојке, нарочито смањењем нивоа естрогена у телу, укључују:

  • избегавање хормонских контрацептива
  • одржавање здраве телесне масе
  • вежбање умереним интензитетом 3–4 пута недељно
  • остављање цигарета
  • здрава исхрана
  • смањење уноса алкохола на препоручено једно пиће дневно
  • избегавање ендокриних ометача и
  • дојење.

Естроген: моћни хормон

Важно је да жене науче како женско тело функционише, а естроген је снажан играч у тој утакмици живота који регулише метаболички систем женског мозга и тела. Кад стекнемо знање о свом телу, постајемо оснажене и оспособљене да доносимо здраве одлуке које ће се позитивно одразити на опште здравље и добробит, а нарочито на наше репродуктивно здравље, и то не само сад већ и у годинама које тек долазе.

 

Аутор: Anne Marie Williams, RN, BSN

Извор: FAM Basics: Estrogen

Превод: Марија Стајић

 

Литература:

[1] Cappelletti M, Wallen K. Increasing women’s sexual desire: The comparative effectiveness of estrogens and androgens. Hormones and Behavior. 2016;78:178-193. doi:10.1016/j.yhbeh.2015.11.003

[2] Newson L, Rymer J. The dangers of compounded bioidentical hormone replacement therapy. Br J Gen Pract. 2019;69(688):540-541. Published 2019 Oct 31. doi:10.3399/bjgp19X706169

[3] University of Maryland at Baltimore. “Estrogen Maintains Pregnancy, Triggers Fetal Maturation.” ScienceDaily. Published 1997 March 21. <www.sciencedaily.com/releases/1997/03/970321141042.htm>.

[4] Khalili H. Risk of Inflammatory Bowel Disease with Oral Contraceptives and Menopausal Hormone Therapy: Current Evidence and Future Directions. Drug Saf. 2016;39(3):193-197. doi:10.1007/s40264-015-0372-y

Овде напишите коментар уколико желите

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *