Стручна медицинска рецензија чланка у оригиналу: Lester A. Ruppersberger, DO, FACOOG
Нови чланак у оквиру Основа праћења плодности тиче се женског хормона прогестерона. Прво смо говорили о важном хормону естрогену, али и прогестерон је једнако неопходан за правилно функционисање женског тела. Штавише, ова два хормона чине кључан дуо нашег здравља:
- естроген изазива контракције материце, а прогестерон је опушта;
- естроген подиже ниво шећера у крви, а прогестерон га нормализује;
- високи нивои естрогена појачавају анксиозност, док је прогестерон смањује и подстиче сан и опуштање.
Сасвим је јасно да су женском телу неопходна оба хормона да би достигло оптималну равнотежу.
Шта је прогестерон и која му је улога
Као и естроген, прогестерон се такође производи у јајницима; тачније, лучи га телашце звано corpus luteum (одатле и назив лутеалне фазе) које настаје од фоликула након ослобађања јајне ћелије. Лучење прогестерона у лутеалној фази ублажава дејство естрогена из првог дела циклуса (фоликуларне фазе). Нормално је да у првој половини циклуса естроген буде веома висок, а потом у другој фази низак. Исто тако, прогестерон је низак у првој, а висок у другој половини циклуса.
Прогестерон има важну улогу у одржавању ендометријума (слузнице у материци) и припрема га за имплантацију оплођене јајне ћелије. Изузетно је важно да имамо одговарајући ниво прогестерона како бисмо могле да изнесемо трудноћу. Прогестерон такође зауставља лучење цервикалне слузи која омогућава опстанак сперматозоида како би дошли до јајне ћелије и оплодили је. Уместо плодне слузи, под утицајем прогестерона ствара се густа преграда од слузи (слузни чеп) која затвара материцу и спречава улазак сперматозоида, али и микроба. Лучење прогестерона након овулације доводи до пораста базалне телесне температуре што можемо да опазимо ако пратимо циклус помоћу неке симптотермалне методе. Уколико не дође до зачећа и имплантације, ниво прогестерона опада и покреће одлубљивање слузнице, након чега добијамо месечно крварење.
Међутим, прогестерон нема улогу само у репродуктивном систему. Све врсте можданих ћелија имају рецепторе за прогестерон, што значи да овај хормон има огроман утицај на наше добростање. Штавише, здрави нивои прогестерона помажу у превенцији ендометријалног канцера, одржавају густину костију и помажу нам да добро спавамо. Низак прогестерон може допринети предменструалном синдрому (PMS) и појави постпорођајне депресије.
Низак прогестерон
Из прве руке знам шта се дешава у женском телу кад нам је прогестерон низак и колико је он важан за нас. Године 2018. један гинеколог обучен за NaPro технологију поставио ми је дијагнозу PCOS-а и такође утврдио да имам прекратку лутеалну фазу. Као што сам касније научила када сам и сама постала едукатор за методу FEMM, прекратка лутеална фаза, што се стручно назива инсуфицијенцијом лутеалне фазе, значи да моје тело не лучи довољно прогестерона у другој половини циклуса.
Здравствени радници могу помоћи женама да повећају ниво прогестерона. Један начин је путем промене начина живота. Примера ради, ауторка и едукаторка за праћење плодности Лиса Хендриксон недавно је сликовито рекла у свом поткасту Fertility Friday да „стрес једе прогестерон за доручак”, што значи да ћете повећати ниво прогестерона ако смањите стрес ком сте изложени. Исхрана и додаци исхрани такође су веома важни, премда се у том случају резултати спорије виде.
Ако ове промене нису довољне, лекар вам може преписати биоидентични прогестерон, као што је са мном био случај. Мени је лекар рекао да га узимам одређених дана циклуса – од трећег дана након овулације до 12. дана лутеалне фазе.
Биоидентични прогестерон се често преписује трудницама с ниским прогестероном ради одржавања трудноће. Једна студија је недавно открила да узимање прогестерона може побољшати исход трудноће код жена које су имале спонтани побачај, што значи да је изузетно важно утврдити ниво прогестерона како би се спречили наредни побачаји, нарочито код жена које су их имале неколико. Прогестерон се такође користи у лечењу PCOS-а, ПМС-а, неплодности и постпорођајне депресије.
Биоидентични прогестерон може се узимати орално, али се код неких жена тако не ресорбује у потпуности, па лекар може препоручити да се примењује вагинално, као вагиналете. Женама с изузетно ниским нивоом прогестерона којима прети ризик од компликација као што су спонтани побачај или постпорођајна депресија лекар може препоручити инјекције прогестерона због боље ресорпције.
Да ли је прогестин исто што и природни прогестерон
Када ми је NaPro лекар преписао биоидентични прогестерон – и то само у оном делу циклуса у ком ми је он потребан – био је то циљани приступ лечењу на који дотад нисам била навикла. Као и многе жене с нередовним циклусима, и мени су раније преписивали микс вештачких хормона у виду хормонске контрацептивне пилуле и говорили ми да их узимам свакодневно.
Вештачки прогестерон или прогестин састојак је контрацептивних средстава, често у комбинацији с вештачким естрогеном, и његова улога је да згусне цервикалну слуз и истањи ендометријум како би се спречио улазак сперматозоида у материцу и усађивање ембриона у случају да ипак дође до оплодње. Премда прогестин обавља и део улоге природног прогестерона, ипак се не понаша сасвим исто јер се хемијски разликује од прогестерона. Штавише, вештачки естроген и прогестин из контрацептивне таблете неће вам „регулисати” циклус већ ће га у потпуности зауставити.
Синтетички прогестин може имати негативан утицај на расположење и ниво холестерола, а у комбинацији са естрогеном прогестин може неутралисати повољно дејство естрогена на мозак. Штавише, вештачки прогестин и естроген могу имати антагонистичко дејство када се заједно узимају.
Синтетички прогестин је првобитно осмишљен јер су рани облици природног (биодиентичног) прогестерона имали кратак полуживот и били веома скупи. У скорије време научници су развили микронизовани биоидентични прогестерон, који траје дуже и боље се ресорбује у телу. Још важније је што биоидентични прогестерон има иста повољна дејства као и природни прогестерон који наше тело лучи, по чему се разликује од синтетичког прогестина.
Примера ради, низак прогестерон може повећати ризик од канцера дојке, а исто дејство има и синтетички прогестин. Поред тога, приликом прераде прогестерона наше тело ослобађа алопрегнанолон, који помаже у смањењу анксиозности и подстиче добар сан. Међутим, синтентички прогестин не ослобађа алопрегнанолон, па самим тим делује неповољније на наше ментално и физичко здравље.
Како да знамо имамо ли низак прогестерон? Коме се можемо обратити?
Нажалост, жене углавном нису упознате са значајем прогестерона за наше здравље и плодност и многе погрешно претпостављају да вештачки прогестини у контрацепцији имају исто дејство као и природни прогестерон. С обзиром на то колико се често тинејџеркама и женама преписује хормонска контрацепција на најмањи знак нередовног циклуса, мислим да ни гинеколози нису свесни колико је важно да имамо избалансиран природни прогестерон. Штавише, ако вас лекар упућује на проверу нивоа прогестерона само пре овулације, одмах мењајте лекара! Пре овулације прогестерон је свакако низак, тако да га морате проверити после овулације да бисте утврдили његов прави ниво.
Када ми је мој NaPro лекар објаснио да имам краћу лутеалну фазу због недостатка прогестерона, било ми је логично што ми је преписао суплементацију тим хормоном у данима када га немам довољно. Али да бих тачно одредила који су то дани, морала сам да научим да пратим циклус помоћу методе праћења плодности.
Праћењем циклуса нећете побољшати ниво прогестерона, али ћете моћи да видите да ли имате низак прогестерон. Кратка лутеална фаза или браонкасти исцедак на крају менструалног крварења могу бити знаци ниског прогестерона, па ако их приметите, потребно је да се обратите лекару. Он ће вам рећи када да урадите анализу из крви и потом преписати биоидентични прогестерон уколико вам је потребан.
Знање које нам мења живот
Знање је моћ, нарочито кад је реч о здрављу. Ако разумете своје хормоне, бићете у стању да боље управљате здрављем и плодношћу и да саме утврдите када вам је потребна помоћ. Праћењем циклуса добићете информације неопходне за пут ка здрављу и помоћи лекару да одреди и лечи стање које имате, као што је проблем ниског прогестерона.
Аутор: Taryn DeLong
Извор: FAM Basics: Progesterone https://naturalwomanhood.org/fam-basics-progesterone/
Превод: Марија Стајић
КОМЕНТАРИ