Оваријални хормони естроген и прогестерон повољно делују на здравље жена, што значи и да је природни овулаторни менструални циклус такође добар за женско здравље јер је овулација неопходна да бисмо лучиле ове хормоне.
Мушкарци свакодневно производе тестостерон, али жене луче полне хормоне према другачијем обрасцу: пре овулације долази до великог скока естрадиола, а након овулације и до још већег пораста у нивоу прогестерона.
Ако је све како треба, овај систем ће повремено довести до зачећа бебе. Међутим, чак и када овулација не доведе до зачећа, веома је важно да је имамо јер на тај начин стварамо хормоне који су нам неопходни и које наше тело очекује да добије.
Добробити овулације
Свака месечна доза естрадиола подстиче стварање мишићне масе и инсулинску сензитивност, и доприноси дугорочном здрављу костију, мозга и кардиоваскуларног система.
Свака месечна доза прогестерона смањује инфламацију, регулише имунолошку функцију и доприноси здрављу штитне жлезде, мозга, костију и дојки.
Оваријални хормони доносе нам и краткорочне и дугорочне добробити – краткорочно, јер смо захваљујући њима снажније, а дугорочно јер изграђују метаболичку резерву и доприносе нашем здрављу.
Према речима Џерилин Прајор, канадске професорке ендокринологије, „Жене имају користи од 35 до 40 година овулаторних циклуса, и то не само због плодности већ и због спречавања осетопорозе, можданог удара, деменције, срчаних обољења и рака дојке.” У том смислу, свака овулација је као месечни депозит добробити које полажемо на банкарски рачун дуговечности и здравља.
Професорка Прајор каже да су овулаторни циклуси „фабрика здравља.” Они су такође и „показатељ здравља” јер када смо здраве, овулација се одиграва глатко и у редовним интервалима. Када нешто није како треба, изостанак овулације може нам указати да се нешто негде у телу дешава.
Амерички колеџ акушера и гинеколога слаже се с тим ставом. Заједно с Америчком академијом педијатара, у децембру 2015. године помало испод радара објавили су револуционарно саопштење под називом Менструација код девојчица и аколесценткиња: менструални циклус као витални знак. У њему су навели да лекари увек треба да питају пацијенткиње о менструацији и да саветују девојке да прате циклус јер на тај начин, кажу они, „лекари ће пацијенткињама показати да је менструација важан одраз њиховог општег здравља.”
Процес учења да опажамо, пратимо и тумачимо овулаторни циклус назива се телесна писменост, а овај појам осмислила је Лора Велшлер.
Позивам вас да посматрате овулацију као изузетно вредан догађај због ког постајете здравије. Такође бих додала и то да ако не мислите о овулацији, не мислите ни о свом здрављу.
Шта омета овулацију
1) Хормонска контрацепција
Хормонска контрацепција зауставља овулацију јер је за то и осмишљена. Она „гаси” лучење оваријалних хормона и замењује их контрацептивним једињењима као што су етинилестрадиол и левноргестрел, која могу изазвати опадање косе и друга нежељена дејства.
Ниједна врста контрацептивних средстава не садржи прогестерон (природни хормон).
Физиолошка разлика између наших правих хормона и контрацептивних састојака у средствима за спречавање зачећа утиче на сваки телесни систем. У поређењу са женама које имају циклус, жене које су на хормонској контрацепцији имају измењену структуру мозга и већи ризик од депресије и аутоимуних обољења, као што су Кронова болест, улцеративни колитис, лупус, мултипла склероза итд.
2) Недовољна исхрана и недостатак угљених хидрата
Губитак овулације и менструације због тога што не једемо довољно назива се хипоталамичка аменореја. Овде није у питању поремећај већ адаптивна одлука мозга да привремено заустави репродуктивну функцију јер је детектовао да у телу не постоји довољно хранљивих материја за бебу.
3) Синдром полицистичних јајника (PCOS)
Превисок ниво андрогена (мушких хормона), као што је тестостерон, може изазвати неовулаторне циклусе (циклус у којима не долази до овулације) и најчешће је повезан са инсулинском резистенцијом. Овулацију поново можемо успоставити тако што ћемо инсулинску резистенцију преокренути помоћу здраве исхране, редовног вежбања и природних суплемената као што је иноситол.
Пре него што кренете да се придржавате режима исхране којим се ограничава унос калорија и угљених хидрата за жене са PCOS-ом, неопходно је да будете сигурни да заиста мате ову дијагнозу, а то се не може утврдити ултразвучним прегледом или тестирањем нивоа AMH из крви јер се може десити да вам на основу тих тестова лекар каже да имате PCOS, а да ви заправо имате хипоталамичку аменореју која захтева сасвим другачије лечење од PCOS-а са инсулинском резистенцијом. Прочитајте чланак PCOS се не може дијагностиковати ултразвуком.
Да закључим, редовна овулација веома је важна за жене и њена улога није „само” затрудњивање.
Аутор: Лара Брајден
Извор: The Secret Powers of Ovulation (It’s Not Just to Make a Baby)
Превод: Марија Стајић
КОМЕНТАРИ