Endometrioza – kako uspostaviti dijagnozu i pronaći dobar plan lečenja

Prenosim odličan tekst Melise Bakan o endometriozi, stanju koje pogađa 10% ili 176 miliona žena širom sveta. Učestalost endometrioze kod žena koje se bore sa sterilitetom iznosi čak 30%–50%.

Melisa Bakan je edukator za praćenje ciklusa s licencom Američke akademije stručnjaka za plodnost (American Academy of Fertility Care Professionals), prvi savetnik za protokol Neo Fertility u SAD-u i instruktor za integrativno zdravlje s diplomom instituta Duke Integrative Medicine. Više od 15 godina pomaže ženama i parovima da razumeju svoju plodnost i nauče kako da upravljaju svojim reproduktivnim zdravljem. Član je Međunarodnog instituta za restorativnu reproduktivnu medicinu (International Institute for Restorative Reproductive Medicine) i organizacije FACTS (Fertility Appreciation Collaborative to Teach the Science) koja okuplja lekare, zdravstvene radnike i edukatore s ciljem da informiše medicinsku zajednicu o metodama praćenja plodnosti.

* * *

Kao i mnoge žene koje poznajem, bila sam veoma mlada kada mi je lekar prepisao hormonsku kontracepciju zbog bolnih menstruacija. Očajna i zbunjena, pristala sam na to što su mi medicinski stručnjaci predložili. Nakon toga, usledile su godine borbe i neželjenih dejstava hormonske kontracepcije. Kad mi je najzad postavljena dijagnoza endometrioze i kad sam dobila plan lečenja za to stanje, sve u životu mi se promenilo.

Tih godina bola i borbe bila sam krajnje očajna. Činilo mi se da me je sopstveno telo izdalo, a da me je moj lekar izigrao. Htela sam odgovore i htela sam da se izlečim, a ne samo da dobijem privremeno, nedelotvorno rešenje. Zašto imam tako snažan bol? Zašto sam sve vreme tako užasno umorna?

Ispostavilo se da je odgovor na ta pitanja zapravo prilično uobičajeno stanje zvano endometrioza. Endometrioza je stanje kada tkivo slično sluznici u materici, koja se zove endometrijum, raste izvan materice. Žene s endometriozom imaju jake grčeve, bol u vreme ovulacije, poteškoće da zatrudne i hronični umor.

 

Endometrioza: prilično česta, ali nedovoljno shvaćena

Endometrioza je misteriozna bolest čija etiologija nije dovoljno poznata. Znamo da je u pitanju hronična, inflamatorna bolest, kao i da se ponaša slično kanceru. No, razlikuje se od kancera jer u najvećem broju slučajeva ne ugrožava život žene.

Takođe znamo da je endometrioza prilično česta bolest. Procenjuje se da pogađa svaku desetu ženu u reproduktivnom dobu. Osim toga, endometrioza podrazumeva i veliku učestalost komorbiditeta (bolesti ili stanja koja postoje kod iste osobe zajedno s glavnim oboljenjem). Rizik za inflamatorna i autoimuna oboljenja, kao što su Kronova bolest, lupus, intersticijalni cistitis (zapaljenje bešike) i sindrom iritabilnog kolona, značajno je viši kod žena koje imaju endometriozu. Nema sumnje da je endometrioza teško stanje za lečenje, ali rana dijagnoza i multidisciplinarni tim lekara često pomažu da se bolest lakše podnese, kao i da se stanje žene dosta poboljša.

Nažalost, od pojave prvih simptoma u proseku je potrebno deset godina za postavljanje tačne dijagnoze endometrioze. Nije moguće utvrditi endometriozu samo na osnovu analiza krvi, mokraće ili pljuvačke. Ginekološki pregled i ultrazvuk takođe nisu dovoljni da se uspostavi tačna dijagnoza. Većinu žena koje dođu kod ginekologa i žale se na jake grčeve lekari nikada ne pošalju na temeljnu medicinsku procenu kako bi se utvrdio uzrok bolnih menstruacija. Ženama se samo rutinski prepiše neki oblik hormonske kontracepcije.

 

Najčešći „tretmani” za endometriozu zapravo nisu odobreni od strane Agencije za hranu i lekove kao podobni za lečenje tog stanja.

 

Hormonski kontraceptivi su grupa jakih lekova koji se izdaju na recept (u SAD, prim. prev). Američka Agencija za hranu i lekove odobrila je hormonske kontraceptive za inhibiciju ovulacije i sprečavanje trudnoće. Hormonska kontracepcija obuhvata „anti-bebi” pilulu, intrauterine uloške (spirale), injekciju Depo-Provera, i transdermalne flastere, koji deluju tako što u telo žene ispuštaju veštačke oblike hormona estrogena i progesterona kako bi se zaustavio ženski reproduktivni sistem. Ovulacija se inhibira (sprečava), a veštački hormoni deluju i na sluznicu materice (endometrijum) tako što je istanjuju, što može da pomogne da se ublaže menstrualni bolovi povezani s endometriozom.

Sa izuzetkom injekcije Depo-Provera, Agencija za hranu i lekove nije odobrila hormonske kontraceptive za lečenje endometrioze, i to s veoma dobrim razlogom. Premda hormonski kontraceptivi mogu da ublaže simptome endometrioze, kao što je bol, oni zapravo ne rešavaju uzrok zbog kog se bol javlja. Drugim rečima, hormonska kontracepcija deluje više kao privremeni lek protiv bolova nego što leči uzrok problema ili bolesti. Prosto je neverovatno koliko se često hormonski kontraceptivi koriste za „lečenje” endometrioze iako nisu za to odobreni – štaviše, 58% žena dobije recept za hormonsku kontracepciju zbog zdravstvenih razloga (kao što je endometrioza), a ne radi sprečavanja trudnoće.

Hormonska kontracepcija može da ublaži simptome endometrioze kod nekih žena, ali cena za to jeste mnoštvo rizika i neželjenih dejstava. Dokazano je da upotreba hormonskih kontraceptiva smanjuje sadržaj najvažnijih nutrijenata (vitamina i minerala) u ženskom telu i povećava rizik od arterijske i venske tromboze, komplikacija u trudnoći, deformiteta novorođenčadi, kancera i kardiovaskularnih oboljenja. Takođe, postoje naučni dokazi da je upotreba hormonske kontracepcija povezana s povišenim rizikom od autoimunih oboljenja, uključujući i Kronovu bolestlupus i upalu mokraćne bešike. Injekcija Depo Provera dovedena je u vezu sa osteoporozom kod mladih žena i povećanim rizikom za prenošenje HIV-a s muškaraca na žene. Svi ovi dokazi ukazuju na to da hormonska kontracepcija može da pogorša stanja za koje žene sa endometriozom već imaju predispozicije.

I pored ovih rizika i neželjenih dejstava – kao i pored toga što ih Agencija za hranu i lekove nije odobrila za lečenje endometrioze – hormonski kontraceptivi i dalje su prvi izbor za lečenje većine žena koje imaju glavne simptome endometrioze. Ali da li je hormonska kontracepcija zaista najbolji pristup koji medicina ima da ponudi kad je reč o endometriozi?

 

Bolji način da dođemo do dijagnoze, kao i da pronađemo pravi način lečenja

Za postavljanje prave dijagnoze i lečenje endometrioze potreban je istraživački, multifaktorijalni pristup. Laparoskopija je zlatni standard za potvrđivanje dijagnoze endometrioze, a laparoskopska hirurgija je zlatni standard za lečenje. Najvažnije je pronaći lekara koji je zaista specijalizovan za dijagnostikovanje i lečenje endometrioze, jer nije ni svaki laparoskopski zahvat isti.

Česta ali neodgovarajuća tehnika uklanjanja endometrioze jesu ablacija i kauterizacija (ljuštenje i spaljivanje tkiva), čime se endometrijalne lezije spaljuju i uklanjaju. Ovim  pristupom uklanja se tkivo na površinama van materice na kojima se razvilo, ali se ne tretira tkivo ispod površine. Endometrijalna lezija je poput ledene sante – najveći deo nalazi se ispod površine tkiva. Često čujemo priče o ženama koje su išle na ablaciju, da bi im se endometrijalne lezije posle nekoliko godina vratile. Laparoskopskim zahvatom uklanja se endometrijalno tkivo iz korena, a da se pritom ne ošteti okolno zdravo tkivo.

 

Žene zaslužuju bolje od „brzog rešenja”

Budući da je veoma teško dijagnostikovati i lečiti endometriozu, možemo razumeti zašto se pristup koji podrazumeva upotrebu hormonske kontracepcije tako često koristi kao prva linija odbrane kod žena za koje se sumnja da imaju to stanje. Međutim, hormonska kontracepcija je lako, ali privremeno rešenje koje nas skupo košta. Samo progutajte pilulu i za nekoliko ciklusa može doći do ublažavanja simptoma, što ženama koje trpe snažne bolove donosi preko potrebno olakšanje. Ali šta je s neželjenim dejstvima kao što su promene raspoloženja, depresija, smanjeni libido i povećan rizik od kancera dojke i grlića materice? Da ne  pominjemo da hormonski kontraceptivi mogu da budu okidač za autoimuna oboljenja u populaciji koja je već izložena riziku. Mnoge žene na ovaj način samo prikrivaju jedno zlo i rizikuju da im se desi nešto drugo.

Pored pomenutih zdravstvenih rizika, pokazalo se da hormonska kontracepcija loše utiče na plodnost žene. Doktor Fil Bojl, osnivač i direktor klinike Neo Fertility u Dablinu (Irska), izrazio je zabrinutost zbog prepisivanja hormonske kontracepcije ženama sa endometriozom rekavši: „Time se nimalo ne rešava uzrok bolesti. Endometrijalno tkivo koje se razvilo i dalje je tu, a mesečni ciklus – koji je deo precizno uravnoteženog endokrinog sistema – u potpunosti se zaustavlja, što može negativno uticati na sposobnost žene da u budućnosti ima decu. Mi nemamo dokaza da prepisivanjem hormonske kontracepcije čuvamo žensku plodnost, niti da iole smanjujemo ili sprečavamo širenje ove bolesti u budućnosti”. Nažalost, u kliničkoj praksi doktora Bojla pokazalo se da žene s nelečenom endometriozom trudnoću završavaju spontanim pobačajem u 50% slučajeva.

Šta onda da radi žena koja ima endometriozu?

 

Plan za dijagnostikovanje endometrioze i pronalaženje tima lekara

Potreban je multidisciplinarni pristup i iskusan tim da biste dobili dugotrajno rešenje za endometriozu. Džesika Dramond, Ph.D., autor je knjige Nadmudriti endometriozu (Outsmart Endo)Doktorka Dramond izjednačava lečenje endometrioze s timskim sportom. Koga, dakle, treba da imate u svom endo-timu?

Sastav tima za lečenje endometrioze:

1. Instruktor za integrativno zdravlje koji odlično poznaje praćenje ciklusa

Ovo je retka vrsta instruktora za zdravlje koji treba da bude obučen da ženu nauči kako da prati svoj ciklus. Uz njegovu pomoć, naša tabela ciklusa može postati dijagnostički instrument koji olakšava istraživanje reproduktivnih simptoma i unapređuje ishod lečenja. Pored toga što podučava žene metodi praćenja plodnosti, ovaj instruktor im pomaže da se usredsrede na životne činioce koji pogoršavaju endometriozu, kao i da sačine plan – prilagođen svakoj ženi posebno – koji će joj pomoći da osmisli anti-inflamatorni način života koji je optimalan za isceljenje.

2. Lekar koji se bavi restorativnom reproduktivnom medicinom (RRM)

Restorativna reproduktivna medicina je nova oblast koja je usmerena na otkrivanje uzroka zdravstvenih problema i pronalaženje rešenja za njih. Lekari koji se bave restorativnom reproduktivnom medicinom znaju da hormonska kontracepcija nije odgovarajući način za lečenje endometrioze.

Dok se odlučujete za lekara, pitajte ga da li prepisuje niskodozni naltrekson (Low-Dose Naltrexone – LDN). Kao i pilula, i upotreba ovog leka nije registrovana za ovu namenu, ali je daleko korisnija od hormonske kontracepcije. Prema doktoru Bojlu, u kliničkoj praksi se pokazalo da LDN ima izuzetno povoljno dejstvo na PMS, zamor i negativne simptome vezane za endometriozu. LDN takođe pomaže da se obnovi plodnost, a u praksi je sasvim bezbedan da se koristi i za vreme trudnoće. Osim toga, smanjuje i rizik od spontanog pobačaja.

3. Fizikalna terapija male karlice

Fizikalna terapija male karlice usmerena je na rešavanje problema miofascijalnog i mišićno-skeletnog bola povezanog s endometriozom. Takođe pomaže kod postoperativnih ožiljaka od endometrioze i nakon laparoskopske operacije uklanjanja endometrioze. (Fizikalna terapija male karlice takođe može da pomogne kod bolnih odnosa.)

4. Iskusan hirurg za uklanjanje endometrijalnog tkiva

Kao što sam već rekla, zlatni standard za lečenje endometrioze jeste operacija prilikom koje se uklanja endometrijalno tkivo, što treba da uradi hirurg specijalizovan za lečenje endometrioze. Prilikom ovog zahvata, hirurg uklanja lezije u celosti. Doktor Pol Jang, direktor istraživanja u bolnici Women’s Center for Pelvic Pain u Britanskoj Kolumbiji i ginekolog specijalizovan za ovu vrstu zahvata, objašnjava: „Potreban vam je hirurg koji će pažljivo proučiti sve površine u abdomenu i koji je dovoljno iskusan da prepozna netipične prezentacije endometrioze; u suprotnom, može se desiti da hirurg uopšte ne uoči bolesno tkivo. Takođe je važno da hirurg ukloni bolesno tkivo ma gde se ono nalazilo. Za to je potreban veoma vešt hirurg, a često i čitav interdisciplinarni tim lekara”.

 

Brza rešenja ne rade na duge staze, već samo postavljanje ispravne dijagnoze i posvećenost pravom načinu lečenja

Ne postoji „lek” za endometriozu, ali možemo naučiti da živimo s tim stanjem. Hormonska kontracepcija zvuči primamljivo, ali nudi samo nedovoljno dobro, brzo rešenje, zajedno s dugačkim (i sve dužim) spiskom negativnih neželjenih dejstava i rizika. Žene zaslužuju bolje od toga. Ti zaslužuješ bolje. Potrebno je napraviti mrežu podrške i sastaviti jasan plan delovanja – samo tako možemo nadmudriti ovu bolest i pronaći put ka isceljenju.

Jedan od prvih koraka jeste pronalazak instruktora za integrativno zdravlje koji dobro poznaje praćenje ciklusa. Ona će ti pomoći da sastaviš tim i povezati te s pravim lekarem, hirurgom i drugim stručnjacima koje treba da imaš u timu kako bi mogla da živiš bez bola i da budeš puna energije i elana.

 

Autor: Melisa Bakan

Prevod: Marija Stajić

Izvor: How to Get an Endometriosis Diagnosis and Find Truly Restorative Treatment

 

Ovde napišite komentar ukoliko želite

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *